Dużo dzwonisz? Oto 4 ciekawe porady

2011-10-19

Wykonujesz i odbierasz dużo telefonów? Jeżeli zastanawiasz się, jak możesz sprawić, by rozmowy telefoniczne stały się efektywniejsze, mamy dla ciebie 4 ciekawe porady. Niekoniecznie dotyczą samego telefonowania, jednak mają z nim bezpośredni związek.


1. Ceń swój najbardziej produktywny czas


Jeżeli piszesz teksty i najlepiej wychodzi ci to rano, przykładowo od 8 do 10:30, nie odbieraj wtedy niezapowiedzianych telefonów i sam ich nie wykonuj. Pisz dopóki nie zabraknie ci "pary", a następnie użyj telefonu, aby nie tylko porozmawiać, ale także oderwać się od pisania.

Nie traktuj telefonowania jak czegoś, co może negatywnie wpłynąć na inne, ważniejsze zadania.


telefon


2. Nie ustawiaj w harmonogramie długich rozmów


Tylko dlatego, że masz w kalendarzu  30- lub 60-minutowe bloki, nie przeznaczaj ich w całości na rozmowy telefoniczne. Rozmowy trwają zazwyczaj 15-20 minut. Przeznacz sobie na rozmowę mniej czasu, co narzuci pewną dyscyplinę i pozwoli ci naturalnie i zarazem szybko zakończyć rozmowę.

Co więcej, jeżeli uznasz, że dowiedziałeś się wszystkiego co trzeba w ciągu 5 minut, postaraj się grzecznie zakończyć rozmowę. Szanuj swój czas.


3. Proponuj ograniczone okna czasowe
 

Kiedy umawiasz się na telefon ze współpracownikiem, nie mów, że zadzwonisz do niego jutro. Ustal możliwie najbardziej konkretny termin, np. "zadzwonię do ciebie jutro do południa", albo "zadzwonię jutro o godzinie 15".

Zostawianie za dużych okien czasowych jest przytłaczające. W dodatku jeśli stworzysz takie okno, wówczas jest duża szansa, że nie dojdzie do telefonu, bo dana osoba akurat nie będzie miała czasu.

Pamiętaj więc, by ustalać krótkie ramy czasowe i wtedy zawsze dojdzie do połączenia.


rozmowa przez telefon


4. Bądź tym, który dzwoni
 

Staraj się być tą osobą, która dzwoni. Zwłaszcza jeśli jesteś punktualny. Jeśli umawiasz się na telefon o 13:00, to nie czekaj do 13:09, zanim usłyszysz dzwonek telefonu, bo to będzie czas martwy. Minimalizuj takie opóźnienia, jeśli czas jest dla ciebie cenny i liczysz na dużą efektywność.

Oceń newsa: 00

Komentarze czytelników

Aktualności według kategorii