Zasady efektywności w pracy

2011-10-31

Przedstawiamy kilkanaście zasad efektywności w pracy, które opracował David Allen, guru produktywności.

Aby nie przedłużać - poniżej lista poszczególnych zasad. Czy macie pomysł, co mogłoby się znaleźć na miejscu 20?


Efektywność w pracy
 

1. Zamknij wszelkie niedokończone sprawy, niezależnie od tego, czy są to poważne i duże sprawy, czy drobiazgi. Przygotujesz w ten sposób miejsce na nową, świeżą i silniejszą energię.

2. Regularnie czyść umysł, zupełnie jak pamięć operacyjną komputera. Wykonuj "zrzuty pamięci", notuj wszystko co ma jakąś wartość - nie staraj się niczego zapamiętywać, tylko to notuj. Mózg ludzki nie służy do przechowywania danych, ale do działania.

3. Dokładnie zdefiniuj, w jakich obszarach przydałby ci się większy luz, a w jakich potrzebujesz zasad (ram, struktury).

4. Działaj opierając się na 5 najlepszych praktykach
- wyrzuć wszystko, co masz w głowie
- podejmuj decyzje o działaniu natychmiast
- odpowiednio kategoryzuj wszelkie upomnienia i ostrzeżenia dotyczące danego przedsięwzięcia
- dbaj o to, by system był zaktualizowany, zawierał wszelkie niezbędne dane i podlegał kontroli, gdy zachodzi taka potrzeba
- miej opracowany plan działań: zdrowie, finanse, kariera

5. Aby to wszystko osiągnąć i uniknąć stresu, należy wypracować potrzebną do tego dyscyplinę.


efektywna praca6. Nie możesz pozwolić sobie na ignorowanie jakichkolwiek dziur i luk powstających w twoim umyśle. Dzięki temu nie będziesz zaniedbywał spraw.

7. Mało ważne zadania także pochłaniają "paliwo psychiczne", przez co brakuje go na inne potrzeby. Jeśli jednak uświadomisz sobie ich istnienie i załatwisz wszystkie zaległe sprawy (lub uznasz je za zamknięte), energia, która wcześniej wydawała się niedostępna, zostanie wyzwolona i wróci.

8. Jeśli coś cię trapi, to pewnie jakaś zaległa sprawa. Musisz ustalić plan działania (rezultat) dalszych kroków (co robić?) - uspokoisz w ten sposób umysł i będziesz mógł wziąć się do pracy.
- o czym chciałbyś przestać myśleć?
- co ciągle cię trapi, z czym nie możesz sobie mentalnie poradzić?

9. Kreatywność wymaga wolnego myślenia. Jeśli masz zbyt wiele "zakłóceń" w mózgu, niezrealizowanych ustaleń i niedomkniętych spraw, przepływ kreatywności zostaje ograniczony. Zrób generalne porządki i zmiana myślenia na bardziej produktywną pojawi się sama.

10.  Szkoda czasu na zamartwianie się. Myślenie, analizowanie sytuacji pochłaniają czas i energię, ale przynoszą rezultaty. Nie wolno jednak rozmyślać na temat tego, o czym powinniśmy rozmyślać - martwiąc się w sposób niekonstruktywny marnujesz tylko czas i energię.


dążenie do celu11. Nie utożsamiaj się z pracą. Jeśli czegoś nie zrobiłeś, nie wyjaśniłeś i nie zrealizowałeś, a miałeś to w planach, będzie ci to skutecznie zatruwać życie. Jeśli jednak uda ci się wskazać te obszary i wykonać odpowiednie zadania, zyskasz nad tym - nad swoją pracą - władzę. Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na pracę jest uzyskanie panowania nad nią, a nie niewolniczy do niej stosunek.


Efektywna koncentracja
 

12. Jeśli masz wrażenie, że nie myślisz jasno lub na temat, zmień kategorie myślenia i punkt odniesienia. Jeśli w czasie działania masz wrażenie, że nie myślisz tak, jak powinieneś, przerwij to co robisz i przeanalizuj swoje plany. Jeśli zaś jesteś w trakcie planowania i masz problemy z jasnością umysłu, na kartce papieru zanotuj wszystkie swoje pomysły i dane, których brakuje.

13. Jeśli robisz coś, co lubisz i starasz się z całych sił pracować nad tym, to wcale nie postrzegasz tego w kategoriach ciężkiej pracy.

14. Czasem warto sobie wyobrazić coś, co chcielibyśmy jeszcze dzisiaj poprawić, a następnie myśleć o tym w ciągu kolejnej godziny. Można dojść do wielu ciekawych wniosków i pomysłów.

15. Najlepiej oznacza lepiej niż dobrze. Zobowiązanie się do utrzymywania najwyższej jakości w każdej dziedzinie otwiera drzwi do wyjątkowo twórczego podejścia i inteligencji. Począwszy od najdrobniejszych działań, a skończywszy na najszczytniejszych celach, świadoma koncentracja na tym, by osiągnąć cel, daje dostęp do informacji oraz danych i stanowi źródło inspiracji, które nie jest dostępne z innej perspektywy.efektywna praca16. Wydajność nie bierze się z niczego.
- W przypadku każdego zadania najpierw musisz wiedzieć, jakiego rezultatu oczekujesz i jak to osiągnąć.
- Jeśli nie zrobisz czegoś od ręki, zapisz, co masz zrobić.
- Przejrzyj ostrzeżenia i przypomnienia - czasem może się okazać, że jakąś sprawę da się pchnąć do przodu "przy okazji".

17. Nie możesz zwlekać z czymś, co według ciebie przerasta twoje możliwości. Musisz zacząć działać.

18. Nie daj się rozproszyć - nie otwieraj co 2 minuty skrzynki e-mail i nie bierz się wyłącznie za proste zadania, które wiesz, że możesz wykonać z łatwością i następnie mieć poczucie spełnienia. Myślisz wtedy "ale jestem dobry", a potem masz wrażenie, że musisz spędzać nadgodziny.

19. Poprawiaj swoją wydajność - stwórz odpowiednią listę z zadaniami i wykonuj je. Pocztę sprawdzaj np. co 3 godziny. Nie ociągaj się z innymi, ważnymi zadaniami.
 

Oceń newsa: 00

Komentarze czytelników

Aktualności według kategorii