Co robić przez ostatnie 15 minut pracy?

2012-10-01

1. Zaktualizuj komputer i oprogramowanie

Przed zakończeniem dnia pracy upewnij się, czy nie trzeba zainstalować jakichś uaktualnień systemowych, czy też nowszych wersji oprogramowania. - Jeśli zaczniesz pracę od instalowania wszelkich aktualizacji, stracisz cenny czas, który mógł zostać przeznaczony na produktywną pracę - radzi ekspert efektywności Andrew Jensen.

Warto zainstalować aktualizacje przed opuszczeniem stanowiska pracy. Następnego dnia komputer będzie od razu gotowy do użytku. 

2. Sprawdź swój kalendarz

Planowanie i organizacja pracy to kluczowe czynniki determinujące produktywność. Dlatego po każdym dniu pracy warto sprawdzić kalendarz i zobaczyć, jakie zadania czekają cię następnego dnia. W ten sposób będziesz przygotowany na zbliżające się wydarzenia, np. nie zaskoczysz się, że o czymś zapomniałeś, albo że termin na oddanie pewnego dokumentu mija właśnie… dzisiaj.
3. Zaplanuj swoją pierwszą godzinę

Julie Morgenstern, autorka książki "Time Management From the Inside Out", doradza, że warto poświęcić dużo uwagi zadaniom, które wyznaczymy do zrobienia jako pierwsze - w pierwszej godzinie dnia pracy.

- Pierwsza godzina pracy ustawia ton danego dnia, albo napędzając nas dużym poczuciem kontroli i spełnienia, albo tracenia energii i zmuszania do skupiania się na wielu małych zadaniach, które łatwo wykonać, ale nie mają one większego znaczenia - mówi Morgenstern.

- Na koniec każdego dnia należy zadać sobie pytanie: co jest jedną rzeczą na mojej liście zadań do zrobienia, która da mi największą ulgę, będzie kojarzyć się z dużym osiągnięciem i istotnym wkładem dla firmy lub dla mojej kariery? To właśnie to zadanie należy wykonać na początku dnia - dodaje autorka książki.

Podsumowanie porad: rozpoczynając dzień pracy będziesz mieć zaktualizowane narzędzia (np. komputer, telefon), będziesz wiedzieć, że nic cię dzisiaj nie zaskoczy, ponieważ sprawdziłeś wcześniej kalendarz, a dodatkowo rozpoczniesz pracę od realizacji ważnego i dużego zadania, które pozwoli ci popchnąć wszelkie sprawy do przodu i da poczucie satysfakcji.

Oceń newsa: 00

Komentarze czytelników

Aktualności według kategorii