Mundial to gratka dla fanów futbolu …i cyberprzestępców

2014-06-15

Brazylia bezpieczeństwo

 

Impreza taka jak mundial to wielkie święto futbolu. Niestety jest to też ogromne wydarzenie dla cyberprzestępców.

 

Szacuje się, że każdy mecz tegorocznych Mistrzostw z trybun obserwować będzie od 40 000 do nawet 111 000 kibiców. Dla hakerów jest to kilkadziesiąt tysięcy potencjalnych celów ataku. Dodajmy do tego wszystkich fanów futbolu, którym nie będzie dany wyjazd do Ameryki Południowej. Jak ostrzega firma Fortinet – podczas mundialu w Brazylii możemy być świadkami eksplozji internetowych oszustw. A przypomnijmy, że impreza potrwa 32 dni.

 

Oszustwa mogą skutecznie obniżyć nasz nastrój, który podczas takiego wydarzenia powinien być niesamowity. Co robić, aby tego uniknąć?

 

„Wygrałeś 2 bilety na mecz finałowy Mistrzostw Świata – kliknij, aby potwierdzić”. SPAM o takiej treści może być wkrótce bardzo mocno rozpowszechniony. Pamiętajmy, że w tym świecie nic nie dostaniemy jednak za darmo. Jeśli zatem rzeczywiście nie brałeś udziału w takiej loterii – najlepiej zrobisz ignorując wiadomość.

 

Mniej popularne sklepy internetowe mogą także zachęcać do kupna biletów po znacznie obniżonych cenach. Widząc taka ofertę – zanim zdecydujemy się na zakup – warto dobrze sprawdzić sprzedawcę. Nie zaszkodzi także zachowanie zdrowego rozsądku – rzucając się na „sensacyjną ofertę” możemy  bowiem w rzeczywistości zafundować oszustowi wyjazd do Brazylii.

 

Firma Fortinet ostrzega także, że możliwe będą wyłudzenia danych i kradzieże tożsamości. Użytkownik może otrzymać e-maila od banku, że proces zakupu biletów jest w trakcie realizacji, podczas gdy niczego takiego nie zlecaliśmy. „Kliknij link, aby anulować transakcję” – przeczytamy. Odnośnik przekieruje nas na stronę z formularzem, w którym będziemy poproszeni o podanie danych, wraz z informacjami nt. logowania w banku. Pamiętajmy, że bank nigdy nie wymaga udostępniania takich informacji online. Najlepiej taką informację zignorować i dla świętego spokoju zadzwonić na infolinię banku, by dowiedzieć się szczegółów (nie wykorzystaj jednak numeru z niepewnej wiadomości e-mail).

 

źródło: benchmark.pl

 

Oceń newsa: 00

Komentarze czytelników

Aktualności według kategorii