Powstała nowa mapa internetu

2010-09-11

Zaproponowano nową formę opisu topologii (struktury i własności) sieci internetowej. Dzięki temu uzyskamy możliwość sprwniejszego zarządzania siecią i pewniejsze kontrolowanie przesyłu informacji.

Informatycy na całym świecie są zgodni co do tego, że obecna struktura internetu jest daleka od optymalnej. Cudowny wynalazek, z którego na codzień korzysta niemal miliard ludzi na całym świecie, jest w istocie dziełem niezliczonej liczby prywatnych dostawców i operatorów, którzy zarządzają swym fragmentem tak, jak im wygodnie. Wiele razy pojawiały się już prognozy nieuchronnego końca internetu, gdy ta chaotyczna struktura nie będzie już w stanie podołać rosnącemu natężeniu ruchu sieciowego.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego CAIDA zaproponowali nowe podejście do opisu struktury internetu. W swojej pracy, zamiast tradycyjnej sieci połączeń hierarchicznie ustawionych routerów, postanowili oni opisać Internet za pomocą geometrii hiperbolicznej. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą?
 
 


"Dzisiejszy routing można porównać do atlasu samochodowego, który w istocie jest jedynie długą listą dróg i skrzyżowań. Wymaga od kierowcy przejścia przez mnóstwo punktów orientacyjnych bez użycia jakichkolwiek danych geograficznych czy geometrycznych, które pozwalają nam zorientować się w terenie w codziennych sytuacjach." - Tłumaczy Dmitri Krioukov, człowiek odpowiedzialny za projekt. "Teraz wyobraźmy sobie, że droga - lub w przypadku internetu, połączenie - zostaje zablokowane. Nie mamy żadnego atlasu geograficznego, który mógłby pomóc nam wyznaczyć nową trasę. Musimy uaktualnić całą listę połączeń. Tak właśnie wygląda dziś internet." - dodaje.
 
 

 

Nowa mapa internetu. Czyżby ogromna przepaść pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi została potwierdzona naukowo?


Projekt nadzorowany przez Kriokuowa to w istocie próba odzwierciedlenia geograficznej struktury internetu przy pomocy skomplikowanych narzędzi matematycznych. Zastosowanie mapy hiperbolicznej daje nam korzyści podobne do tradycyjnych map - wiedząc, gdzie chcemy dotrzeć, możemy starać się wybrać najkrótszą trasę "na przełaj". To tak zwany "zachłanny routing", który ma zaoferować znacznie szybsze i pewniejsze oraz odporne na uszkodzenia kierowanie ruchem w internecie.

Niestety, zaprojektowanie i wdrożenie tego systemu stanowi poważne wyzwanie, większe nawet, niż samo opisanie nowego wymiaru sieci. "istnieje wiele tehcnicznych i nietechnicznych problemów, które muszą zostać rozwiązane, zanim odkryta przez nas mapa stanie się mapą używaną przez sieć internet" - oznajmił Krioukov.


Źródło: Physorg

Oceń newsa: 00

Komentarze czytelników

Aktualności według kategorii