Ustaw ostrość po zrobieniu zdjęcia

2010-09-30

Adobe zaprezentowało wyniki prac nad soczewkami, które umożliwiają ustawianie ostrości już po wykonaniu i zapisaniu fotografii. Algorytm obliczeniowy wykorzystuje potencjał procesorów graficznych NVIDIA.

Nikt z nas nie lubi, gdy aparat nie trafia z ostrością w przysłowiowy punkt. Bywa też, że sami źle wybierzemy punkt, na który się ostrzymy aparatem. W tym drugim przypadku niedostateczna głębia pola może spowodować, że część interesujących nas elementów w kadrze będzie nieostra. Receptą na te problemy byłby system fotograficzny, który umożliwiałby ustawianie lub korygowanie ostrości już po wykonaniu zdjęć. Okazuje się, że nie jest to wcale fantastyka - takie rozwiązania już istnieją.


Wykorzystują one tak zwane soczewki plenoptyczne. Taka soczewka składa się z wielu małych soczewek dających na zdjęciu wiele mikroobrazów przedstawiających fotografowany motyw widziany z różnych perspektyw. Manipulując odpowiednio tymi obrazami jesteśmy w stanie złożyć zdjęcie, na którym możemy dowolnie wybrać punkt, który będzie ostry. Mówiąc inaczej – ustawianie ostrości wykonywane jest już po zrobieniu zdjęcia, w komputerze.

Jak dotąd największą bolączką systemów plenoptycznych była bardzo mała rozdzielczość uzyskiwanych zdjęć. Z jednego mikroobrazu można było uzyskać tylko jeden piksel. Opracowana w 2005 roku kamera z układem 100 000 mikrosoczewek (nie należy mylić ich z mikrosoczewkami stosowanymi w matrycach) w połączeniu z matrycą 16 Mpix dawała zdjęcie o efektywnej rozdzielczości zaledwie 0,1 Mpix.

 

Wykorzystana przez Adobe soczewka składa się z setek mikrosoczewek umieszczonych w odległościach około 0,5 mm. Różni się ona od stosowanych wcześniej soczewek plenoptycznych.Na konferencji poświęconej technologiom GPU Adobe zaprezentowało swoją metodę obróbki zdjęć wykonanych soczewką plenoptyczną (zastosowany algorytm wykorzystuje technologię CUDA w kartach graficznych NVIDIA). Rozwiązanie Adobe pozwala uzyskać zdjęcia o rozdzielczości ponad 1 Mpix. To bardzo duży krok naprzód. W przyszłości planowane jest zwiększenie rozdzielczości uzyskiwanych zdjęć do nawet 10 Mpix, a to będzie już wynik, który zadowoli prawie każdego fotografa. Co więcej, algorytm Adobe pozwala uzyskać bardzo naturalne rozmycie tła dla elementów zdjęcia znajdujących się poza głębią pola.

 

Każdy z mikroobrazów pokazuje wycinek zdjęcia widziany z innej perspektywy. Przypomina to obraz widziany owadzim okiem. Aparat wykorzystujący dobrodziejstwa soczewki Adobe będzie musiał być wyposażony w konwencjonalny obiektyw – soczewka plenoptyczna umieszczona jest wewnątrz aparatu tuż przed matrycą i sama z siebie nie pełni roli obiektywu. Zdjęcie wykonane z pomocą soczewki plenoptycznej wymaga obróbki. Oglądając oryginał w dużym powiększeniu widać, że składa się z mikroobrazów, które pokazują coraz to inny fragment zdjęcia, na dodatek widziany z różnej perspektywy.

W tym momencie do pracy wkracza algorytm Adobe. Ostrość ustawiamy przesuwając suwakiem w oprogramowaniu – jest to więc czynność bardzo prosta, podobnie jak manualne ostrzenie w aparacie. Zaletą rozwiązania Adobe jest wykorzystanie informacji z kilku mikroobrazów do wygenerowania jednego piksela, co pozwala otrzymać znacznie większą rozdzielczość niż we wcześniejszych konstrukcjach. W praktyce wygląda to tak jak na poniższym filmie.

 

 
Choć cała idea brzmi rewelacyjnie, to ma obecnie spory minus - wymaga dużych matryc o dużej rozdzielczości. Aby otrzymać zdjęcie o rozdzielczości 1 Mpix konieczna jest matryca o rozdzielczości minimum kilka razy większej. Dlatego zanim te rozwiązania masowo zaczną być wykorzystywane w popularnych aparatach minie jeszcze trochę czasu.

  
Jeśli jednak jesteśmy niecierpliwi, naszą uwagę powinna zwrócić oferta niemieckiej firmy Raytrix. Już teraz oferuje ona aparaty z wbudowanymi soczewkami plenoptycznymi. Możemy także zdecydować się na wbudowanie w nasz aparat takiej soczewki. Po takiej operacji efektywna rozdzielczość aparatu spada około 4-krotnie (na przykład z 12 Mpix do 3 Mpix). Zlecenia wykonywane są oczywiście na zamówienie, a cena ustalana jest indywidualnie z klientem.


Źródło: Endgadget, Raytrix

Oceń newsa: 00

Komentarze czytelników

Aktualności według kategorii