Piractwo: dlaczego to robimy?

2011-01-13

Od razu napiszemy, że nie chodzi tylko o pieniądze. Są także inne powody, które sprawiają że nielegalnie pobieramy z internetu filmy, gry czy muzykę.

Piractwo jest powszechne wśród internautów - zwłaszcza tych młodszych. Sąd i zmiany w prawie są w stanie przestraszyć - najczęściej chwilowo - ale nie sprawią, że ludzie przestają ściągać z internetu pirackie pliki.

Zack Whittaker to jeden z zagranicznych studentów, który publikuje swoje artykuły w popularnym serwisie Zdnet.com. Analizował ten temat przez jakiś czas i doszedł do wniosku, że są trzy pola, które należy wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o piractwo wsród młodych internautów. Oto one:

  • Krucho z pieniędzmi. Student na ogół nie jest osobą zamożną i pieniądze wydaje na rzeczy niezbędne do życia, takie jak jedzenie, książki i oczywiście alkohol (niezbędne do życia, ale bądźmy realistami). Młodzi ludzie uważają, że muzyka czy filmy to cyfrowa rozrywka. Według nich rozrywka ta również nic nie kosztuje. Po co mają wydawać ostatnie grosze na film lub płytę CD z muzyką, skoro mogą pobrać tego typu treść z internetu za darmo?
     
  • Łatwy dostęp i nieograniczony wybór. W internecie jest wszystko. Muzyka, filmy, gry, często nawet najnowsze tytuły - przykładowo zdarza się, że jakiś film trafi do internetu zanim zawita w kinach. Wszystko czego szukasz jest w sieci. Trudno więc ulec pokusie, skoro nie dość, że dana treść jest online, to jeszcze jest tak łatwo dostępna...
     
  • Szybkie łącza. Jeśli ktoś ma słabe łącze, raczej nie będzie chciał pobierać z sieci filmu w jakości HD, który może ważyć kilka czy kilkanaście gigabajtów. Coraz więcej osób korzysta jednak z szybkiego łącza, które wyraźnie potaniało przez ostatnie lata. Wówczas pobieranie plików - nie tylko piosenek MP3 i krótkich klipów wideo, ale także filmów HD i najnowszych gier - jest jeszcze bardziej kuszące.
     

Nie można twierdzić, że pieniądze (konkretnie ich brak) jest największym powodem, przez który ludzie piracą. Dochodzą tu również dwa istotne czynniki. Ponadto prawo i wszelkie dokumenty nie są zbyt łatwo dostępne i proste, co dodatkowo sprawia, że ludzie nie mają większych obaw w związku z pobieraniem nielegalnych plików z internetu.

Polecamy także wideo, które dotyczy tematu piractwa:
 


Źródło: Zdnet.com

Oceń newsa: 01

Komentarze czytelników

Aktualności według kategorii