Zwiększ efektywność z 90-minutowym planem

2011-02-22

Od prawie dziesięciu lat zaczynam swój dzień roboczy od wykonania zadania, które uznam za najważniejsze poprzedniego wieczoru. Przez 90 minut w pełni koncentruje się właśnie na nim, bez żadnych przerw i rozproszeń. Po 90 minutach robię przerwę - mówi Tony Schwartz, prezes Energy Project i autor książki "The Way We're Working Isn't Working".

- Aby faktycznie pracować bez przerw i w pełnym skupieniu, wyłączam e-maila, zamykam wszelkie okienka i strony WWW, a gdy ktoś dzwoni pozwalam, aby rozmówca nagrał się na pocztę - dodaje Schwartz.

W pełni się z tym zgadzamy. Możemy też potwierdzić, że takie podejście doskonale sprawdza się w codziennej pracy.  Jest również zgodne z innymi opiniami ekspertów IT. - Każdego dnia przeznacz 1,5-2 godziny na pracę nad wspaniałymi projektami, zanim sprawdzisz swój e-mail - radzi Tim Ferriss, autor poczytnych książek na temat efektywności. - Co 90 minut rób co najmniej 5 minut przerwy, najlepiej na świeżym powietrzu. Człowiek nie jest robotem - tłumaczy.

Stosowanie tej praktyki sprawia, że zwiększa się efektywność. Obecnie jest mnóstwo "rozpraszaczy". Wiele osób jest w stanie skupić się wyłącznie na zadaniach ze statusem "krytyczny", kiedy zbliża się koniec terminu - wcześniej ciągle je coś rozprasza. Wiele innych, mniej ważnych zadań odkładany z kolei "na później", wierząc, że owe "później" faktycznie nastąpi. W rezultacie wcale ich nie wykonujemy.

A zatem, zamiast odpisywać na e-maile, przeglądać internet czy rozmawiać przez komunikator, pierwsze 90 minut swojego dnia roboczego przeznacz na najważniejsze zadania i projekty, a następnie zrób przerwę.

Stosowanie tej praktyki sprawi też, że w końcu przejdzie ona w tym automatyczny i nie będzie wymagała od ciebie za wiele samodyscypliny. Będzie to podobne do wieczornego mycia zębów, który powinien być jednym z twoich nawyków.

Co istotne, podczas wykonywania zadań wybieraj faktycznie te, które mają największą wartość zarówno dla ciebie, jak i firmy. Niektórzy niepotrzebnie oszukują sami siebie, uważając niektóre zadania za "ważne, ale nie pilne". Odkładają trudne zadania na ostatnią chwilę i narażają się na dodatkowy stres.

Wszyscy wiemy też, że znalezienie dobrej wymówki aby uniknąć ciężkiej pracy nie jest trudne.


Trzymaj się 90 minut - to ważne

Naukowo udowodniono, że jest to optymalny czas dla człowieka, który intensywnie koncentruje się na danym zadaniu. Więcej na ten temat znajdziesz w materiale przygotowanym przez naukowca (autor to Peretz Lavie, informacji szukaj na stronie 51).

Mnóstwo osób ignoruje sygnały, że po 90 minutach czas na przerwę, której potrzebuje ludzki organizm. Próbujemy to obejść kofeiną, cukrem, czy też innymi środkami, które zapewniają wzrost energii. Warto jednak wiedzieć, że wzrost energii nie musi wiązać się z powrotem koncentracji. Ponadto takie traktowanie własnego organizmu prowadzi do drażliwości, poważnych problemów z koncentracją, nie wspominając o bardziej przyziemnych problemach, jak bóle pleców.

Gorąco polecamy stosowanie porady związanej z 90-minutową efektywnością każdemu, kto może sobie na to pozwolić. Naprawdę warto.

Oceń newsa: 00

Komentarze czytelników

Aktualności według kategorii