PS3: import do Europy wstrzymany

2011-03-02

Europejskich celników poinformowano, aby wstrzymywać wszystkie transporty PlayStation 3. Ma to związek z obecną walką patentową pomiędzy Sony i LG.

Zakaz importowania konsol do gier Sony został ustalony na 10 dni przez sąd cywilnego wymiaru sprawiedliwości w Hadze.

Długotrwały spór pomiędzy Sony a LG skupia się wokół odtwarzacza płyt Blu-ray instalowanego w konsolach. 

Do rąk celników z Holandii trafiło już sporo PS3 - mówi się o dziesiątkach tysięcy sztuk. Jeśli zakaz sprowadzania PS3 zostanie rozszerzony, według ekspertów dostępność konsol w sklepach europejskich pogorszy się w ciągu najbliższych trzech tygodni.


LG uważa, że Sony narusza wiele patentów odnoszących się do odtwarzania płyt Blu-ray. LG stara się także o odpowiedni zakaz na terenie Stanów Zjednoczonych, złożyło też skargę do amerykańskiej Komisji Handlu Międzynarodowego.

Adwokat specjalizujący się w patentach, Michael Coyle z firmy Lawdit, wyjawił że sprawa musi być dla LG bardzo ważna. - Trzeba będzie zapłacić zadziwiająco wysoką kwotę pieniędzy jeśli sędzia uzna, że patent jest nieważny. W wypadku gdy żąda się zakazu sprowadzania danego produktu, firma ta [LG] zobowiązuje się do ew. zapłaty za przechowywanie i odszkodowania - mówi adwokat.

Spory patentowe pomiędzy firmami IT nie są niczym nowym, ale raczej rozgrywają się wśród dużych korporacji z głębokimi kieszeniami.

W przypadku LG i Sony mamy do czynienia z silnym elementem "wet za wet". W grudniu Sony wniosło bowiem skargę przeciwko LG, szukając zakazu importu telefonów LG. Wówczas Sony twierdziło, że telefony LG naruszają ich patenty.

Źródło: BBC.com

Oceń newsa: 01

Komentarze czytelników

Aktualności według kategorii