Kiedy warto pracować w weekendy

2011-04-04

Praca w weekendy lub inne dni wolne to coś, czego nie powinieneś robić. Masz przecież prawo do odpoczynku i nie musisz się stresować przez cały tydzień. Jest jednak kilka okoliczności, kiedy praca w weekend może prowadzić do wielu pozytywów i w rezultacie - lepszego życia.

Przedstawiamy kilka powodów, dla których warto pracować w dni wolne, oczywiście jeśli tylko twoja rodzina się na to zgodzi.
 


Szukasz dodatkowego zajęcia. W obecnych czasach opieranie się na jednym strumieniu dochodu bywa ryzykowne. Jeśli masz pracę, którą możesz stracić, warto poświęcić wolny czas na szukanie innego zajęcia, np. coś dorywczego na umowę o dzieło. Możesz pisać, projektować, tworzyć własną witrynę. Możliwości jest sporo, dlatego możesz się zabezpieczyć.

Układasz plan pracy na przyszły tydzień. Jeżeli twoje miejsce pracy jest tak szalone, że nie możesz znaleźć chwili spokoju na stworzenie planu działania i w rezultacie pracujesz ad hoc, w weekend możesz poświęcić 2-3 godziny na stworzenie planu na następny tydzień. Dzięki temu twój tydzień pracy będzie efektywniejszy i lepiej zorganizowany.

Rozwijasz swoją karierę. Niektórzy ludzie po godzinach pracy skupiają się na rozwoju kariery i np. wykonują dodatkowe zadania mające na celu rozwinąć firmę jeszcze bardziej. Inni nie pracują bezpośrednio na rzecz firmy, w której są zatrudnieni, natomiast skupiają się na swoim stanowisku. Dla przykładu, pewien pracownik odpowiedzialny za dział IT, napisał kilka artykułów i książkę o Cloud Computingu, co poprawiło jego prestiż i otworzyło kilka furtek. W ten sposób o wiele bardziej poprawił swoją markę, jaką jest nazwisko.

Ograniczyłeś ilość godzin tygodnia pracy, ale nie chcesz ograniczać swojej kariery. Jeśli masz elastyczny harmonogram np. z powodów rodzinnych, powinieneś w wolnym czasie "odpracowywać" te godziny, które poświęciłeś na inne zajęcia. Jak twierdzi Laura Vanderkam, autorka książki "168 Hours: You Have More Time Than You Think", jeśli w tygodniu nie przepracujesz minimum 30 godzin, w twojej karierze zaczyna się stagnacja.

Jeśli więc masz w głowie pewien cel, który chcesz osiągnąć, a twoja rodzina jest wyrozumiała, pracowanie w weekendy może przynieść ci korzyści.
 

Oceń newsa: 00

Komentarze czytelników

Dekard 2011-04-06, 19:00

Nie wszystko sprowadza się jedynie do pracy. Zapominacie, że w weekendy można się uczyć / studiować zaocznie, czyli zdobyć wyższe wykształcenie, dokończyć przerwane studia, albo robić podyplomowe aby otworzyć sobie inne możliwości kariery.

sl@mmer 2011-04-19, 13:05

IMO ten serwis nie jest dla osob, ktore chca sie uczyc/studiowac. Tu raczej chodzi o biznesmanow, ktorzy ucza sie glownie przez doswiadczenie.

Aktualności według kategorii