Blogowali za darmo - teraz żądają zapłaty

2011-04-15

Odkąd w lutym Huffington Post zostało kupione przez American OnLine (AOL) za 315 milionów dolarów, piszący tam za darmo blogerzy poczuli się oszukani. Sprawa trafiła do sądu.

 

Głównym celem ataków stała się Arianna Huffington, założycielka portalu, będąca równocześnie dwunastą najbardziej wpływową kobietą w mediach roku 2009 według czasopisma Forbes. Około dziewięć tysięcy tekściarzy publikujących nieodpłatnie swoje poglądy posądza ją o traktowanie ich jako "niewolników na plantacji". Na ich czele stoi Jonathan Tasini, który sam zamieścił już ponad 250 wpisów.

 

Jak ustalili prawnicy strony "poszkodowanej", treść wniesiona przez blogerów to jedna trzecia wartości całego portalu, więc żądane odszkodowanie opiewa na kwotę 105 milionów dolarów. Dodatkowo, zysków rzędu 31 milionów nie byłoby, gdyby nie zaangażowanie wielotysięcznej ekipy nieopłacanych pracowników.

 

Natomiast zarząd firmy odpiera ataki mówiąc, że są absolutnie bezpodstawne. Huffington Post powstał do swobodnej wymiany myśli i idei, a ludzie którzy z niego korzystali nie robili tego pierwotnie dla zysku, a jedynie z potrzeby upublicznienia swoich poglądów. Portal, który jest teraz częścią AOL, zawiera także działy zatrudniające profesjonalnych redaktorów otrzymujących stałe wynagrodzenie. "Wolnych strzelców" jednak nikt do pracy nie zmuszał i właściciele spółki są pewni, że ten fakt zostanie uwzględniony przez nowojorski sąd.

 

 

Czy bloggerzy obudzili się za późno z myślą, że "jeżeli robisz coś dobrze, nigdy nie rób tego za darmo"? Prawdopodobnie liczą na nagłośnienie sprawy i odnalezienie sprzymierzeńców. Jednak ich działanie na zdrowy rozum może wydawać się dość zagmatwane - żądać opłaty za coś, co już raz oddało się z własnej woli bez korzyści finansowych?

 

Źródło: telegraph.co.uk

 

Art. zamieszczony za zgodą serwisu benchmark.pl

Oceń newsa: 01

Komentarze czytelników

Dekard 2011-04-15, 11:36

To jest Ameryka. Tam rządzi pieniądz. W tym co tam się dzieje, kto kogo sądzi, za co i ile się domaga, czasami nie ma sensu dopatrywać się logiki.

Aktualności według kategorii