Groupon wchodzi na giełdę

2011-04-22

Debiut giełdowy Groupona będą prawdopodobnie nadzorowały banki Goldman Sachs i Morgan Stanley. Przewidywana wartość oferty publicznej może sięgnąć nawet 20 miliardów dolarów.


O dynamicznym rozwoju Groupona i coraz większej popularności polskiego oddziału firmy pisaliśmy niedawno na łamach techbyte.pl. Jednak i taka firma potrzebuje zewnętrznych źródeł finansowania, aby móc utrzymać duże tempo ekspansji. Dotychczas zastrzyk gotówki zapewniały fundusze Venture Capital, dzięki którym firma na przełomie 2010 i 2011 roku otrzymała potężny zastrzyk w wysokości 1,5 miliarda dolarów.
 

Jeszcze większa ofertę o wysokości 6 miliardów, wiążącą się jednak z przejęciem, złożyło Google. Do transakcji sprzedaży nie doszło, a Groupon sam dokonał zakupu znaczącego na rynku amerykańskim portalu Whrrrl.com, na którym użytkownicy umieszczają swoje oceny usług gastronomicznych i hotelarskich. 

W poszukiwaniu odpowiedniego zastrzyku gotówki, który jednocześnie pozwoli Grouponowi zachować sporą niezależność, firma postanowiła wejść na giełdę. Debiut na parkiecie przewidywany jest na trzeci kwartał 2011 roku. Według doniesień serwisu Bloomberg, Groupon chciałby aby jego wartość wyniosła około 20 miliardów dolarów, co jak komentuje Bartłomiej Gola (SpeedUp Venture Capital Group) dla serwisu mambiznes.pl jest konsekwencją odrzucenia oferty Google. Firma musi być łakomym kąskiem dla akcjonariuszy, aby chcieli w nią zainwestować. W wyniku wejścia na giełdę Groupon chce wzbogacić swój kapitał o miliard dolarów.
 


Źródło: Bloomberg, mambiznes.pl
 

Oceń newsa: 00

Komentarze czytelników

victor 2011-04-25, 16:03

Coraz lepiej poczyna sobie ta firemka...

Aktualności według kategorii