Kto i kiedy zwolnił Steve'a Jobsa?

2010-11-27

W 1983 r. Steve Jobs namówił Johna Sculley z Pepsi Coli by został prezesem Apple. Powiedział do niego "Czy chcesz przez resztę życia sprzedawać słodzoną wodę?" i musiało to poskutkować. W tym samym roku Apple wprowadziło na rynek komputer Apple Lisa, który nie odniósł sukcesu rynkowego. W 1985 mamy konflikt i Sculley zwalnia Jobsa z Apple.

 

 

Zwolnienie Jobsa uważane jest za jedną z najgłupszych decyzji w świecie biznesu.  W pewnym sensie można to zrozumieć, bo podobno Jobs ma bardzo trudny charakter i bywa zarozumiały. Jednak bez względu na to jak podejdziemy do tej sprawy i jak bardzo Jobs mógłby irytować prezesa, pracując z ikoną nie możesz jej zwolnić. A już tym bardziej nie powinieneś później udawać, że poradzisz sobie bez takiej postaci w firmie - Sculley próbował to zrobić, mianując się później CTO firmy, ale nie był wystarczająco kreatywny.

Od 1996 r. Jobs z powrotem trafił do Apple'a, a w1997 został prezesem firmy. Pod kierownictwem Jobsa koncern Apple stał się potęgą branży, wprowadzając na rynek takie produkty jak iMac, iPod, iTunes Store, iPhone, czy też w tym roku - rewelacyjny tablet iPad.

Oceń newsa: 00

Komentarze czytelników

Aktualności według kategorii