Antywirusy i antymalware

Norton Internet Security 2011

2010-12-29

Ocena produktu
Jeden z najlepszych pakietów zabezpieczających na rynku. Zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa i oferuje wiele przydatnych funkcji. Wyświetla też prewencyjne alerty o wydajności.
Oceń newsa: 00

Instalacja pakietu przebiega bezproblemowo i trwa parę minut. Po instalacji trzeba jeszcze aktywować Nortona, rejestrując się na odpowiedniej podstronie. Dzięki temu pakiet będzie pobierał aktualizacje, które są niezbędne do zapewnienia wysokiego bezpieczeństwa.Pełne skanowanie na moim komputerze trwało ok. 45 minut. To dość długo, ale warto je przeprowadzić. Później można polegać na szybkim skanowaniu, które trwa z kolei 2-3 minuty. To możliwe dzięki temu, że aplikacja rozpoznaje i zapamiętuje dobre (bezpieczne) programy, aby później pomijać je przy kolejnym skanowaniu. Kiedy zaś odejdziesz od komputera, Norton po chwili włączy automatycznie skanowanie dobrze znanych programów.

Dobrze wyposażony

Insight Network, nowość z edycji 2011, to specjalne okno wyświetlające statystyki związane z tym, jak dużo plików zostało zidentyfikowanych jako dobre lub złe przez społeczność Nortona. Statystyki odświeżane są co minutę. Pojawiła się też ocena reputacji, która sprawdza pochodzenie plików i okres ich użytkowania. Jeśli więc jakieś pliki masz od dawna na dysku, będą one traktowane jako bezpieczniejsze niż te, które np. pobrałeś z sieci dwa dni temu. Ocena reputacji służy przede wszystkim do identyfikowania i powstrzymywania oprogramowania typu "crimeware" i działa szybko dzięki zastosowanym mechanizmom.

Niezależne laboratorium AV-Comparatives oceniło skuteczność modułów antywirusowych Nortona na 98,7% i przyznało wyróżnienie "ADVANCED+". Z kolei AV-Test poinformowało, że dla Nortona udostępniono w październiku najwięcej aktualizacji - 1859.

Jeśli Norton wykryje jakiegoś wirusa to powiadomi cię, że operacja została zakończona sukcesem (odpowiednie kroki są podejmowane od razu przez aplikację). Co więcej, jeśli uważasz że ryzyko ciągle istnieje, możesz wybrać odpowiednią opcję i zostaniesz przeniesiony na stronę Norton Power Eraser, aby pobrać narzędzie o właśnie takiej nazwie. Aplikacja ta jest bardziej agresywna przy skanowaniu, niemniej jest także większa szansa na to, że za zagrożenie uzna plik, który jest bezpieczny. Zwykłym użytkownikom polecamy trzymać się mechanizmu AntiVirus, program Power Eraser jest raczej dla zaawansowanych.
 


Norton sprawdza każdy plik pobierany z internetu. Niezależnie od tego czy pobierasz coś przez przeglądarkę internetową, dostajesz e-maila, używasz klienta P2P czy jednego z popularnych menedżerów pobierania lub komunikatorów, pakiet Symanteca czuwa nad bezpieczeństwem. Jeśli wykryje, że jakiś plik jest zawirusowany to po prostu go usuwa, bez zbędnego komentarza.

Podoba nam się, że pakiet nie irytuje użytkownika częstymi komunikatami. Z drugiej strony zaawansowany użytkownik może uzyskać dostęp do bogatych w informacje wykresów, sprawdzając przykładowo jak używany jest procesor i pamięć, i dowiadując się które procesy uruchamiane w systemie znacząco zużywają jego zasoby. Można również uzyskać dostęp do rankingu aplikacji, gdzie znajdziemy informacje z bazy danych Nortona. Dowiesz się tam jaki wpływ mają poszczególne narzędzia zainstalowane na twoim komputerze na system operacyjny.

Dba o wydajność

Prewencyjne alerty o wydajności to kolejna z przydatnych funkcji pakietu. Jeśli Norton wykryje, że jakiś program zużywa dużo zasobów systemowych i może negatywnie wpłynąć na wydajność, wyświetli odpowiedni komunikat z odsyłaczem do szczegółowych informacji.

Interesującą funkcją jest aktywny obszar na dole głównego ekranu Nortona. To interaktywna mapa świata z zagrożeniami, które są reprezentowane jako ruchome światełka. Możesz sprawdzić w ten sposób ile zagrożeń wykryto w poszczególnych krajach czy miastach.

Znajdziemy także funkcję Norton Safe Web for Facebook.  To bezpłatna aplikacja dbająca o bezpieczeństwo twojego konta na Facebooku, sprawdzając czy odsyłacze podawane przez znajomych są bezpieczne.

Norton Identity Safe to z kolei funkcja, która zapamiętuje i zabezpiecza nazwy użytkownika i hasła, a później automatycznie wprowadza je w serwisach społecznościowych czy witrynach banków. Pozwala to oszczędzić czas przy logowaniu się, a także uniemożliwia szpiegującym przestępcom internetowym przechwycenie tych danych. Wysoki poziom bezpieczeństwa, mnóstwo przydatnych funkcji i szybkość działania sprawiają, że jest to według nas najlepszy pakiet Internet Security na 2011 rok.
 


 Pobierz: Norton Internet Security 2011

 Komentarze czytelników