Aplikacje mobilne

Android - 10 darmowych aplikacji

2011-04-18

Ocena produktu
Możliwościami obecnych smartfonów można się zachwycić. Dzięki odpowiednim aplikacjom możesz przemienić telefon w pilot zdalnego sterowania, mówić mu (!) co ma znaleźć w Google, czy też skanować kody kreskowe. Polecamy 20 aplikacji!
Oceń newsa: 00


Barcode
 

  
 

Zeskakuj kod QR i pobierz aplikację lub wpisz jej nazwę w Markecie
 

Za pomocą Barcode możesz skanować kody z różnego rodzaju produktów, np. książek, artykułów spożywczych, gier pudełkowych. Włącz aplikację, a następnie przyłóż telefon do kodu produktu, aby zeskanować. Następnie przytrzymaj go przez chwilę i poczekaj aż Barcode zeskanuje dany kod.

W zależności od rodzaju kodu możesz sprawdzić dany produkt w internecie za pośrednictwem Google'a, albo - w przypadku kodów QR - w łatwy sposób pobrać aplikację do telefonu, jak i udostępnić do niej linka przez e-mail czy wiadomość SMS.

W artykule do każdej aplikacji dołączyliśmy odpowiedni kod QR, więc mając telefon z Androidem z łatwością je pobierzecie - wystarczy zeskanować kod i po chwili możecie już pobrać ją z androidowego Marketu.

Barcode nie jest bez wad, ponieważ w przypadku kodów kreskowych potrafi zeskanować mniej więcej 80 proc. produktów. Im bardziej nietypowy i niszowy produkt, tym większe prawdopodobieństwo, że aplikacja nie poradzi sobie z jego kodem. Mimo to 80 proc. to ciągle świetny wynik.

Dla przykładu, za pomocą Barcode mogłem zeskanować w domu słoik kawy rozpuszczalnej, ciastka, mleko, czy też płytę CD Audio z muzyką i przekonać się, że w tym ostatnim wypadku znacznie przepłaciłem… Nie da się ukryć, że Barcode pozwala w łatwy sposób porównywać ceny produktów, co jest bardzo pomocne (a czasem bolesne).

Podsumowanie: Prosta ale użyteczna aplikacja do skanowania kodów kreskowych (umożliwia porównywanie cen) i kodów QR (łatwe pobieranie aplikacji znalezionych w sieci).
 

Skyfire

 


 

 
 

Domyślna przeglądarka internetowa Androida jest dobra, ale nie rewelacyjna. Zwłaszcza kiedy używasz smartfonu z systemem w wersji 2.1 lub starszej, bo dopiero Android 2.2 Froyo obsługuje Adobe Flasha i ma też nowy silnik JavaScriptu. (Mała poprawka: smartfon z Androidem 2.1 może obsługiwać Flasha jeśli producent telefonu się o to zatroszczył, np. HTC).

A zatem: czy istnieje jakiś sposób na oglądanie filmików online, które niekoniecznie pochodzą z YouTube'a, a twój telefon nie obsługuje Flasha? Tak, należy zainstalować przeglądarkę Skyfire.

Większość serwisów pozwalających na odtwarzanie strumieniowanych wideo wykorzystuje technologię Flash, a tej nie znajdziemy w smartfonie z Androidem 2.1 lub starszym. Po instalacji Skyfire'a problem zniknie - może nie wszystkie strony będą oferować odtwarzanie wideo, ale większość zdecydowanie tak.

Kolejną świetną cechą Skyfire'a jest to, że witryny wyświetlane są w wersji biurkowej. W przypadku przeglądarki androidowej często dochodzi do sytuacji, że dany serwis automatycznie przeskakuje na wersję mobilną, co może irytować. Pół biedy, kiedy strona ma przycisk "Zobacz pełną wersję", ale nierzadko nie ma takiej opcji i jesteśmy skazani na okrojoną edycję Mobile. Z jednej strony to dobrze, bo oszczędzamy łącze, ale z drugiej można przecież korzystać z domowej sieci Wi-Fi i wówczas pobierane/przesyłane dane nie mają znaczenia.

Skyfire umożliwia łatwą nawigację na kartach. Przeglądarka androida oferuje wprawdzie wyświetlanie stron na odrębnych okienkach, ale przechodzenie między nimi jest uciążliwe. Skyfire zawiera odpowiedni przycisk na górnym pasku narzędziowym, co znacznie ułatwia surfowanie. A gdyby tego było mało, przeglądarka wyświetla strony szybciej niż domyślna aplikacja z Androida. Polecamy!
 

Podsumowanie: szybka przeglądarka pozwalająca na łatwe przeglądanie stron na kartach, a do tego umożliwia odtwarzanie filmików internetowych, na co nie pozwala domyślna aplikacja systemu Android 2.1 lub starszego.

 

AK Notepad
 

 
 

 


Pozwala tworzyć notatki, ale to jednak coś więcej niż prosty program do wpisywania tekstu. Notatki można wysyłać np. na GMaila, do Facebooka czy jako SMS. Warto umieścić AK Notepada na startowym ekranie telefonu, aby mieć do niego łatwy dostęp w razie potrzeby zapisania jakiejś informacji.

Dodawanie notatek jest bardzo proste, podobnie jak ich późniejsza edycja czy usuwanie. Dodatkowo aplikacja oferuje przypomnienia. Możesz przygotować jakąś notatkę i ustawić, aby telefon przypomniał o niej za 5, 15, 30 minut, godzinę czy też na drugi dzień.

AK Notepad współpracuje także z akcelerometrem - niektóre narzędzia mają z tym problem, więc to dodatkowy atut tej niewielkiej aplikacji.


Podsumowanie: Jeżeli szukasz prostego w obsłudze programu do tworzenia notatek, który pozwala ustawiać przypomnienia i dzielić się nimi (GMail, Facebook, Dropbox, SMS i in.), wybierz AK Notepad.
 

 

Handcent SMS
 

 
 

 
 
 

Zamiast domyślnej aplikacji do wysyłania wiadomości SMS/MMS możesz skorzystać z Handcent SMS. Dlaczego warto? Ponieważ oferuje odświeżony, bardziej nowoczesny wygląd dla wiadomości i więcej przydatnych funkcji.

Wiadomości wyświetlane są w formie chmurek, co wiele osób uważa za przyjemniejsze i łatwiejsze w czytaniu. Po włączeniu aplikacji zobaczysz, że zapożyczyła sobie SMS-y i kontakty z domyślnego programu androidowego. Przeglądając wymianę wiadomości z daną osobą można do niej w każdej chwili zadzwonić - w lewym górnym rogu jest przycisk ze słuchawką, czego brakuje w domyślnej aplikacji.

Co więcej, w Handcent możesz zmienić tło dla swoich SMS-owych konwersacji, wybrać jedną z kilku typów prezentacji wiadomości, czy też zaimportować nowe czcionki, aby jeszcze bardziej spersonalizować wygląd aplikacji.

Kolejną z możliwości Handcentu jest łatwa możliwość rozpoznawania od kogo otrzymałeś właśnie wiadomość - możesz przypisać odpowiedni dzwonek dla danego kontaktu, czy tryb wibracji. W łatwy sposób można także dołączać zdjęcia (dopiero co zarejestrowane lub te przechowywane w pamięci).

Aplikacja jest bezpłatna, ale wyświetla reklamy. Te nie są jednak widoczne przy wiadomościach, a jedynie w ustawieniach programu, więc najprawdopodobniej nie będziesz ich oglądać za często.


Podsumowanie: Jeśli domyślna aplikacja do SMS-ów ci nie odpowiada, Handcent powinien przypaść ci do gustu. Oferuje lepszy wygląd, więcej funkcji i jest łatwy w obsłudze.


 

Astro File Manager
 

 

 


To także menedżer plików, ale dla bardziej wymagających użytkowników. Podobnie jak AndroZip, oferuje menedżera zadań, backup aplikacji, jak również pozwala rozpakowywać pliki. Co więcej, funkcjonalność Astro możesz rozbudowywać. Na przykład instalując dodatek Astro Bluetooth Module zyskasz możliwość wysyłania/odbierania plików przez Bluetooth.

W Astro możesz przeglądać pliki w łatwy sposób, wybierając jeden z dwóch sposobów ich prezentacji: ikony lub listę. Możesz zmieniać nazwy plików, kopiować je i wklejać w inne miejsca, zaznaczać jednocześnie kilka dokumentów czy też rozpakowywać pliki ZIP i TAR.

Jeżeli na smartfonie przechowujesz sporo plików i dokumentów, docenisz funkcję Bookmarks (zakładki). Możesz dodać wybrany folder do zakładek, co oszczędzi czas jeśli tradycyjną metodą musiałbyś się później do niego dokopywać przez wiele innych katalogów, bo jest gdzieś głęboko zakorzeniony. Tutaj warto wspomnieć, że takiej funkcji nie oferuje AndroZip.

Process Manager to menedżer zadań wbudowany w Astro - zobaczysz dzięki niemu jakie aplikacje są uruchomione i ile pamięci zużywają. Możesz je także deaktywować, jeśli nie działają poprawnie.

Astro pozwala także na backup aplikacji, choć obsługuje tylko te, które zostały pobrane z Marketu. Szkoda tylko, że nie można wykonać kopii zapasowej ustawień telefonu, układu głównego ekranu, czy też kontaktów. Interfejs programu jest też trochę skomplikowany, ale tak jak pisaliśmy - ta aplikacja jest dla bardziej zaawansowanych i wymagających użytkowników. Jeśli do nich nie należysz, polecamy ci AndroZip, który jest mniej funkcjonalny, ale powinien wystarczyć.


Podsumowanie: Aplikacja oferująca funkcje, których Android domyślnie nie ma, np. menedżer plików, backup innych aplikacji.

 Komentarze czytelników