Pakiety zabezpieczające

Jak bezpiecznie kupować w sieci

2011-03-03

Ocena produktu
Coraz więcej osób decyduje się na zakup różnego typu produktów przez internet. To świetny sposób aby uniknąć kolejek, porównywać ceny i opinie, a także mieć dostęp do wielu atrakcyjnych ofert.
Oceń newsa: 00

Coraz więcej osób decyduje się na zakup różnego typu produktów przez internet. To świetny sposób aby uniknąć kolejek, porównywać ceny i opinie, a także mieć dostęp do wielu atrakcyjnych ofert. Przygotowaliśmy dla was kilka zasad, których warto się trzymać podczas zakupów w sieci.


Kupuj tylko w renomowanych i zaufanych sklepach internetowych. Takie sklepy podają również swój adres, telefon oraz pozostałe informacje pomagające nawiązać kontakt z obsługą klienta.


Przed zakupem możesz dodatkowo zapoznać się z opiniami innych internautów, którzy zrobili zakupy w danym sklepie. Takie opinie znajdziesz bezpośrednio w sklepie, a także na forach internetowych i porównywarkach cen takich jak Ceneo.pl, Skapiec.pl czy Nokaut.pl.


Przed zakupem warto przeczytać informacje związane ze zwrotem towaru czy reklamacji. Dzięki temu nie spotka cię przykra niespodzianka, gdy będziesz chciał zwrócić jakiś produkt.


Zachowuj wszelkie e-maile potwierdzające zakup w sklepie. Mogą się przydać gdy okaże się, że będziesz chciał coś zwrócić. Jako dowód zakupu możesz również przygotować zrzut ekranowy swojego zamówienia w trakcie, gdy będzie już przygotowane w koszyku i zostanie zatwierdzone przez sklep.


Używaj aktualnego oprogramowania zabezpieczającego. Dzięki niemu uchronisz się przed niebezpiecznymi witrynami, które mogą być oszustwem.


Używaj jednego hasła dla jednego sklepu. Ponadto każde hasło powinno być trudne do złamania, zawierając duże i małe litery, cyfry oraz przynajmniej jeden znak specjalny. Przykładowe hasło: s$sdxZsvS12*


Do zakupów używaj tylko własnego komputera. Na innych komputerach może być np. złośliwe oprogramowanie, o istnieniu którego nie wiesz. Często płacimy za towar również przy użyciu kart kredytowych umożliwiających transakcje online (podajemy numery kart i specjalne kody weryfikacyjne). Gdyby te informacje trafiły w niepowołane ręce, może się okazać że twoje konto zostanie wyczyszczone z pieniędzy przez cyberprzestępcę.
 

 

Uważaj na phishing. Możesz otrzymywać e-maile z "bardzo atrakcyjnymi ofertami" ze sklepów, których nie znasz. Uważaj na takie wiadomości, ponieważ mogą to być e-maile phishingowe.


Kupując na aukcjach internetowych (np. Allegro) unikaj "dogadywania się" i finalizowania transakcji poza aukcją. W razie kłopotów będziesz zdany wówczas tylko na siebie.


W poradniku gwiazdkowym polecamy wiele produktów, które można kupić online. Współpracujemy ze sklepem Komputronik.pl - przeczytaj regulamin sklepu.Komentarze czytelników

Viktor 2013-09-25, 11:28

Korzystanie z antywirusów posiadających ochronę bankowości mogą być bardzo przydatne. Ważne jest również aby chronić sprzęt z którego faktycznie dokonujemy płatności za zakupy, a coraz częściej jest to smartfon czy tablet.