Aplikacje mobilne

Android w biznesie - aplikacje i telefony

2011-04-14

Ocena produktu
Polecamy aplikacje biznesowe oraz świetne smartfony. Piszemy też o bezpieczeństwie Androida.
Oceń newsa: 00

Android staje się coraz popularniejszą platformą dla urządzeń biznesowych, których używamy na co dzień. Przygotowaliśmy listę 5 najpopularniejszych telefonów z Androidem dla biznesmana oraz polecamy przydatne aplikacje.

Obecnie, zwłaszcza na polskim rynku, system Google'a znany jest przede wszystkim jako platforma dla smartfonów. Z tego powodu skupiliśmy się na telefonach, poświęcając mniej uwagi tabletom.

Dlaczego Android jest dobry w biznesie?

Jeden z głównych argumentów przemawiających za zakupem laptopa do pracy to mobilność. Biznesman może zabrać komputer w podróż służbową i mieć dostęp do dokumentów i internetu w drodze. Zdarza się jednak - w dodatku bardzo często - że w podróży musisz jedynie wysłać kilka e-maili czy też udostępnić dokumenty współpracownikom. Smartfon zaoferuje dostęp do maila (np. GMail), dane można udostępniać przez aplikację Dropbox.
 


W czasie spotkań często konieczne jest tworzenie notatek. Zamiast głośnego stukania w klawiaturę laptopa, możesz dodawać notatki ciszej i równie sprawnie, korzystając z klawiatury ekranowej telefonu lub tabletu. W sieci znajdziesz wiele cyfrowych notatników dla platformy Android. Najbardziej polecamy Evernote - to rozbudowana, łatwa w obsłudze i współpracująca z wieloma platformami aplikacja. Dla przykładu, możesz tworzyć notatki na telefonie, które następnie z łatwością otworzysz na laptopie czy w iPadzie.

Przy pomocy aplikacji webowych Google'a można otwierać i tworzyć różne dokumenty. Co jednak z arkuszami kalkulacyjnymi i tekstami, które przechowujesz bezpośrednio w urządzeniu? Wówczas z pomocą przychodzi aplikacja Documents To Go, która w kręgach specjalistów IT uważana jest za jedną z najlepszych do tworzenia i edycji dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych i prezentacji. Współpracuje też z Google Docs, co jest dodatkową zaletą.
 


Podobne funkcje oferuje Quickoffice Pro, a nawet idzie o krok dalej - lepiej współpracuje z aplikacjami Google, zapewnia też dostęp do takich serwisów jak Dropbox czy MobileMe. Wiemy, że raczej nie masz czasu na sprawdzanie poszczególnych alternatyw, niemniej te dwa pakiety biurowe warto wypróbować i wybrać taki, który lepiej spełni twoje potrzeby.

Szukasz dobrej aplikacji do bezpłatnych rozmów głosowych? Warto skorzystać ze Skype'a. Przydatne są również narzędzia do współpracy z kolegami po fachu - polecamy Cisco Webex oraz Fuze Meeting.

Czasami w czasie podróży może się okazać, że potrzebujesz dostępu do komputera biurowego lub domowego. Wówczas przydatne są aplikacje do zdalnego dostępu, takie jak LogMeIn oraz PocketClound. Dzięki nim będziesz mógł uzyskać dostęp do odpowiednich danych.Na koniec kolejna przydatna i ważna aplikacja, dbająca o bezpieczeństwo. Użytkownikom tabletów i smartfonów z Androidem polecamy Lookout. Za pomocą tego narzędzia zablokujesz dostęp do urządzenia i poznasz lokalizację (jeśli je zgubisz), przeprowadzisz kopię zapasową danych i będziesz mógł nim zdalnie zarządzać. Ponadto Lookout skanuje każdą nową aplikację, którą zainstalujesz. Jeśli developer ukrył złośliwy malware w swoim programie lub grze, Lookout powinien bez trudu wykryć zagrożenie.

Jeszcze więcej przydatnych aplikacji dla specjalistów IT:

Wifi Analyzer - sieć bezprzewodowa działa wolno? Ta aplikacja pomoże rozwiązać ten problem.


PdaNet - pozwala na podłączenie laptopa do komórkowej sieci 3G, dzięki czemu możesz przeglądać internet na komputerze nawet wtedy, gdy nie masz dostępu do Wi-Fi. Przydatne, jeśli twój smartfon domyślnie nie oferuje takiej funkcji.


bMonitor Server Monitor - nie chciałbyś, aby padł serwer, kiedy ty akurat jesteś poza biurem i nawet o tym nie wiesz. To narzędzie zadba, abyś znał status serwera nawet gdy nie ma cię w pobliżu.


ConnectBot - korzysta z protokołu sieciowego SSH do ustanowienia bezpiecznego połączenia pomiędzy urządzeniami sieciowymi. Możesz więc bezpiecznie wymieniać się danymi z i do telefonu.


NeoRouter for Android - multiplatformowy VPN, pozwalający na uzyskanie zdalnego dostępu do komputerów Windows, Mac i Linux.


Astro File Manager - menedżer plików dla smartfona. Co wspólnego ma jednak ze specjalistami IT? Administratorzy sieci mogą używać tego narzędzia do śledzenia i kontrolowania wszystkich plików udostępnionych w folderze sieciowym.


AndFTP - dla osób, którym potrzebny jest dostęp do serwerów FTP. Świetna i przydatna aplikacja.Komentarze czytelników

sl@mmer 2011-04-18, 13:47

Bardzo fajny artykuł, krótko i na temat

Tysia 2012-04-05, 12:49

w biznesie dobrze sprawdza się tablet, coś o tym wiem bo korzystam na codziennie z http://tscoreinnovation.com/web/pl/ idąc na spotkanie nie muszę taszczyć wszystkiego za sobą

nastia 2012-09-11, 18:02

@ojojcoras ten Twój link chyba nie dzieła. Ale zaciekawiła mnie ta aplikacja, i doszukałam się w końcu - dobry adres to na pewno https://play.google.com/store/apps/details?id=com.varico.Ogarnik.mobi Sprawdziłam, jest ciekawy i na pewno wiele razy uratuje mi skórę z moją tendencją do zapominania o terminach:)