Usługi online

5 świetnych dysków w chmurze

2011-04-29

Ocena produktu
Przechowuj dane, twórz kopie zapasowe i miej do nich dostęp z dowolnego miejsca. Przedstawiamy 5 dysków internetowych.
Oceń newsa: 01

Cloud Computing staje się coraz popularniejszy i będziemy na Techbyte.pl częściej poruszać tę tematykę. Usługi internetowe mają wiele zalet i ułatwiają pracę. W przypadku dysków internetowych znikają ograniczenia dotyczące stacjonarnych magazynów danych. 

Jeśli chciałbyś przechowywać i w rezultacie mieć łatwy dostęp do takich plików jak dokumenty z pracy, czy też zdjęcia lub utwory muzyczne, możesz skorzystać z jednego z polecanych serwisów. Według nas są to najlepsze usługi tego typu. 


Windows Live SkyDrive


Zestawienie rozpoczynamy od uruchomionego w 2007 roku SkyDrive'a. Spośród bezpłatnych usług, SkyDrive jest bez wątpienia jedną z najlepszych.Wystarczy założyć e-mail w serwisie Hotmail lub konto w platformie Windows Live, a następnie otrzymujesz za darmo 25 GB miejsca na dane przechowywane w chmurze.

Pliki można łatwo wgrywać z poziomu przeglądarki. Dane przechowywane są w folderach "Public", "Private" lub "Personal". Jako użytkownik możesz zdecydować, komu udostępniasz lub nie udostępniasz swoich plików.

Udostępnienie plików w SkyDrive jest proste, podobnie jak w innych serwisach. Wystarczy wpisać adresy e-mail osób, które mają otrzymać do nich dostęp. Jeśli zaakceptują zaproszenie, będą mogli skorzystać z wybranych przez ciebie danych. Jako administrator możesz również przyznać prawa do plików - użytkownicy mogą je edytować lub jedynie otwierać (tylko do odczytu).
 Co więcej, używając SkyDrive zyskujesz dostęp do internetowych aplikacji Microsoft Word, Excel, PowerPoint i OneNote. Są to co prawda okrojone wersje, niemniej pozwalają na przygotowanie podstawowych dokumentów i mogą się przydać.

SkyDrive jest również połączony z inną usługą Microsoftu - Windows Live Mesh. Usługa ta synchronizuje zdjęcia czy filmy pomiędzy komputerami używającymi SkyDrive'a. Jeśli więc korzystasz ze SkyDrive z dwóch różnych komputerów (np. z domu i z pracy), możesz liczyć na synchronizację danych.


Amazon Cloud Drive

Uruchomiony w tym roku, świeży serwis Amazona już teraz cieszy się dobrą opinią. Jeśli masz konto na Amazon.com, automatycznie zyskujesz dostęp do Cloud Drive i bezpłatnego konta oferującego 5 GB pojemności. Osoby, którym zależy na większej powierzchni, mogą kupić 1 GB za 1 dol. rocznie.


Dla przykładu, 20 GB kosztuje 20 dol., a maksymalna pojemność 1 TB to wydatek rzędu 1000 dol. rocznie.

Do serwisu można wgrywać dowolne rodzaje plików, niemniej został on opracowany przede wszystkim dla Cloud Playera, który może strumieniowo odtwarzać muzykę wgrywają z komputera czy też aplikacji mobilnej z urządzeń pracujących pod kontrolą Androida.

Co ciekawe, gdy tylko kupisz jakąś muzykę na Amazonie, zostaje ona automatycznie pobrana i trafia bezpośrednio do Cloud Drive za darmo. 
 


Wgrywanie plików odbywa się z poziomu systemu i jest bardzo łatwe. Minusem jest, że nie da się umieszczać w Cloud Drive całych folderów - pliki trzeba przenosić pojedynczo. Dodatkowo nie można dzielić się plikami ze znajomymi.
 


SOS Online Backup

SOS to serwis stworzony przede wszystkim z myślą o osobach, które chcą przechowywać w sieci kopie zapasowe ważnych plików.

W przeciwieństwie do innych serwisów, SOS nie oferuje bezpłatnych opcji. Wariantów jest sporo. Najtańszy to 60 dol. za miesiąc, za powierzchnię 50 GB. Najdroższy wynosi 2000 dol. za 3 lata użytkowania powierzchni 250 GB.


Wgrywanie plików do SOS może odbywać się  na kilka sposobów. Classic View pozwala na największą kontrolę, udostępniając opcje "przeciągnij i upuść", a pliki można wybierać z dowolnego folderu z systemu. Dodatkowo jest jeszcze SOS Kreator, który skanuje komputer w poszukiwaniu plików najczęściej wybieranych do backupu, takich jak zdjęcia czy filmy.
 Za pomocą funkcji SOS Live Protect można wybrać ważne pliki do monitorowania przez system SOS. Pliki te będą automatycznie wgrywane na serwer codziennie, czy nawet co godzinę - w zależności od preferencji użytkownika.

 

Box

Serwis adresowany przede wszystkim do osób, które cenią Twittera czy Facebooka. Zawiera odpowiednie narzędzia obsługujące te witryny.

Box oferuje użytkownikom trzy rodzaje kont. Bezpłatna to 5 GB pojemności, w której możesz wgrywać pojedyncze pliki ważące do 25 MB każdy. Za 10 dol. na miesiąc kupisz konto 25 GB z możliwością wgrywania pojedynczych plików do 1 GB, a za 20 dol. wykupisz 50 GB na miesiąc, również z opcją wysyłania pojedynczych plików o maksymalnej wadze 1 GB.Box ma również konto biznesowe. To 500 GB pojemności lub wersja nielimitowana.

Rejestracja w serwisie jest prosta. Na końcu trzeba poczekać na e-mail z linkiem aktywującym działanie usługi.

Box pozwala na tworzenie prywatnych folderów, jak również daje możliwość dzielenia się plikami z innymi. Wystarczy kliknąć przycisk "Share", a następnie otrzymasz bezpośredni odsyłacz do wybranego pliku lub folderu. Wgrywanie plików do serwisu również jest proste i można wykorzystywać metodę "przeciągnij i upuść".
 Poza dostępem do powierzchni dyskowej, Box ma również narzędzia Web Documents i Zoho, czyli internetowy pakiety biurowy. Nie brakuje też aplikacji stworzonych z myślą o iPhonie i iPadzie. Jeśli jesteś fanem sprzętów Apple, możesz również zdecydować się na włączenie funkcji Air-Print do bezprzewodowego drukowania.

Obsługa serwisu jest prosta i Box uważany jest za jeden z najlepszych dla użytkowników początkujących, którzy wcześniej nie mieli do czynienia z witrynami tego typu.
 


Dropbox

Prosty w obsłudze i i bardzo funkcjonalny - taki jest Dropbox. Jedna z najlepszych usług tego typu. W przeciwieństwie do serwisu Box, Dropbox wymaga pobrania specjalnej aplikacji. Po jej zainstalowaniu zyskujemy dostęp do praktycznie zwykłego folderu systemowego, który pojawi się w wybranym miejscu na dysku komputera. To tam będziesz mógł przenosić swoje pliki, a później mieć do nich dostęp z dowolnego miejsca.
 


Pliki, które trafiają do tego folderu, zostają automatycznie wysyłane na chmurę Dropboksa. Wówczas masz do nich dostęp z serwisu internetowego, albo z podobnego folderu - wystarczy że pobierzesz aplikację np. na drugim komputerze, zainstalujesz ją i zalogujesz się na swoje konto. W ten sposób zyskasz cenne narzędzie do synchronizacji danych.


Co więcej, jeśli pracujesz nad dokumentem umieszczonym w Dropboksie, po wprowadzeniu zmian zostanie on automatycznie zaktualizowany. Usługa zachowuje jednak poprzednie wersje, na wypadek gdybyś omyłkowo nadpisał jakiś plik.

Dropbox automatycznie wykrywa pliki graficzne, pozwalając na wyświetlanie ich w galeriach. Dzięki temu jest niezłą alternatywą dla takich serwisów jak Flickr czy Imgur.

Aplikacje Dropbox dostępne są na takie platformy jak Android, Apple iOS, BlackBerry i oczywiście Windows.

Za darmo otrzymujemy konto o pojemności 2 GB. Wersja 50 GB kosztuje 10 dol. na miesiąc, a 100 GB - 20 dol.
 Komentarze czytelników