Routery i sieci, Sprzęt

Jaki internet stacjonarny wybrać?

2011-10-09

Ocena produktu
Rok temu łącze 2 Mb/s było w cenie obecnego 20 Mb/s. Warto zapoznać się z najnowszymi ofertami i wymienić łącze na szybsze.
Oceń newsa: 00

Spośród zaprezentowanych ofert ciekawie wygląda promocja Internet No Limits, którą chwali się Netia. Będzie idealnym wyborem dla osób poszukujących łącza co najmniej na 2 lata i posiadających jednocześnie techniczne możliwości pobierania z prędkością 10 Mb/s lub 20 Mb/s.  Taki download dostępny jest jedynie w wybranych lokalizacjach w technologii LLU (łącza TPSA, centrala Netii) lub CU (łącza i centrala Netii).

Z wad oferty, poza lojalką aktywacyjną 300 zł, należy zauważyć, że w reklamie nie ma już Dj Kota... Skasowała go ekipa Instytutu Netii, ze Zdenką, która opracowała program do czohrania lemura online. Czy przebije ona Serce i Rozum TPSA? Zobaczymy.

Wadę zauważamy jeszcze jedną. Obecnie na stronach Netii dostępna jest tylko jedna osobna promocja na świadczenie usługi telefonu stacjonarnego, a mianowicie Telefon Non Stop za 59,90 zł miesięcznie z rabatem do 29,95 zł na cztery miesiące. Średnio miesięcznie trzeba więc zapłacić 54,90 zł przy 2-letnim korzystaniu z promocji. To drugi raz tyle, co za Internet No Limits. W zamian są chociażby nielimitowane połączenia lokalne i międzymiastowe ze wszystkimi telefonami stacjonarnymi w całej Polsce. No, ale część użytkowników woli płacić za telefon stacjonarny jak najmniej, bo wykorzystuje go sporadycznie. Wówczas pozostaje postawienie na telefon w TPSA w połączeniu z Internet No Limits lub wybór innej promocji Netii, Duet No Limits. Ów duet to połączenie Internetu No Limits z Telefonem Non Stop. Za taką przyjemność płaci się 49,95 zł mc przez osiem miesięcy, a następnie 99,00 zł mc. Średnio miesięcznie wychodzi zatem 82,65 zł. I to już wypada ciekawie.W zakresie prędkości 2 – 6 Mb/s interesująco prezentują się: Era, Orange i TPSA. Era ma dobrą ofertę pod warunkiem posiadania telefonu stacjonarnego na linii TPSA w Erze – od 35,00 zł miesięcznie. W przeciwnym wypadku traci się upust 25%. Dodatkowy rabat 25% zyskuje się jednak posiadając telefon komórkowy na abonament w Erze. Stałe ceny, bez dodatkowych haczyków, znajdziecie w Orange i TPSA. Po prostu trzeba doliczyć opłatę za utrzymanie łącza w kwocie 29,24 zł lub najtańszy abonament telefoniczny – 34,00 zł w TPSA, 35,00 zł w Orange.

Różnice cenowe pomiędzy ofertami czołowych operatorów działających na liniach telefonicznych nie są drastyczne, dlatego przy podpisywaniu umowy warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale i na renomę firmy. Przed wejściem w internet stacjonarny na linii telefonicznej proponujemy także mały rekonesans co do lokalnej sławy danej linii. Zwykle najwięcej o awaryjności mogą powiedzieć sąsiedzi – to właśnie ich opinii warto zasięgnąć. Zdarza się bowiem, że infrastruktura tego samego operatora w jednej miejscowości będzie zdecydowanie gorsza niż w miejscowości oddalonej kilka kilometrów dalej. Wówczas wypada sprawdzić ofertę internetu w sieciach kablowych oraz u lokalnych dostawców internetu.

Po wszystkie ciekawe oferty odsyłamy do rozdziałów Aktualne promocje na rok i na dwa lata oraz Najtańszy Mb/s w Polsce. Zachęcamy do dyskusji o jakości łącz oferowanych przez omawianych operatorów, to jest: TPSA, Netia, Dialog, Orange, ERA – koniecznie z zaznaczeniem w jakiej miejscowości świadczona jest usługa. Mile widziane będą także opinie o poziomie obsługi klienta u tych operatorów.

W przypadku deaktualizacji opisanych w tekście promocji, najnowsze oferty dostępne będą na stronach internetowych providerów oraz po kontakcie telefonicznym z konsultantem danej sieci kablowej.
Kontakt z operatorami:

TPSA – tel.: 801 505 505
Netia – tel.: 801 802 803
Dialog – tel.: 801 700 700, (71) 79 10 101
Orange – tel.: 510 100 100
T-Mobile – tel.: 602 900 000, (22) 413 69 96Komentarze czytelników