Komputery stacjonarne, Sprzęt

Dlaczego Mac jest lepszy niż PC - 5 powodów

2011-10-09

Ocena produktu
Dwie trzecie życia spędzone przed komputerami PC (zarówno notebookami, jak i stacjonarnymi) pozwala mi na chłodno oceniać komputery Mac.
Oceń newsa: 11

Dlaczego Lamborghini jest lepsze od Ferrari, dlaczego plazma góruje nad LCD, dlaczego woda mineralna jest lepsza od wody stołowej? Odwieczne, nierozwiązane dylematy stanowiące powód niejednej dyskusji. Co lepsze? W tym artykule piszemy o wyższości Maców nad pecetami. W następnym przedstawimy kontrargumenty i skupimy się na zaletach pecetów.

Prześciganie się na argumenty trwa od 1984 roku, kiedy Apple wprowadziło pierwszego Macintosha 128K. Przeciwnicy Mac i PC od ćwierć wieku wymieniają się wadami i zaletami tych dwóch platform komputerowych. Po ponad 20 latach pracy na komputerach PC bez trudu przesiadłem się na sprzęt Apple i z powodzeniem wykorzystuję go nie tylko w życiu codziennym, pracy redaktorskiej, ale także w administracji dość dużej sieci LAN, złożonej wyłącznie z komputerów PC.

1. Każdy komputer Mac jest komputerem PC, nie każdy PC jest komputerem Mac. Na komputerze Mac uruchomisz Windows, na PC nie uruchomisz Mac OS (legalnie)

Do 2006 roku komputery Mac stanowiły odsetek komputerów osobistych. Wiązało się to przede wszystkim z odmienną architekturą sprzętową i stosowaniem procesorów PowerPC. Architektura procesora stworzona przez trio Motorola, IBM i Apple ograniczała możliwości instalacji na komputerach Mac systemów innych niż Mac OS. Pojawiły się jedynie dystrybucje Linuksa wspierające tą rodzinę procesorów.
Dopiero prezentacja nowej linii notebooków MacBook i przejście Apple na architekturę x86 Intela sprawiła, że Maki stały się "PC friendly". Dzięki mechanizmowi BootCamp możliwa jest instalacja innych systemów operacyjnych na komputerach Apple. Dostrzeżono także ogromne możliwości wirtualizacji na tych maszynach. Pojawiły się systemy wirtualizacyjne VMware Fusion, Parallels Desktop czy VirutalBox, dzięki którym bez problemu można uruchomić Windows czy Linux.

Pomimo tego, że została wprowadzona nowa architektura mikroprocesorowa, uruchomienie systemu operacyjnego Mac OS na komputerach PC nie jest możliwe. Oczywiście w sieci można znaleźć setki stron opisujących proces modernizacji sprzętowej komputera oraz modyfikacji obrazu systemu operacyjnego, jednak takie działania nie są zgodne z licencją Apple.


2. Mac jest gotowy do pracy zaraz po wyjęciu z pudełka, bardzo łatwy w użytkowaniu i konfiguracji nawet dla początkującego użytkownika

Każdy komputer Mac jest sprzedawany z zainstalowanym systemem operacyjnym Mac OS. Dzięki temu zaraz po wyjęciu z pudełka możemy go uruchomić, założyć konto w systemie i rozpocząć pracę. Nie jest potrzebna żadna kontrola legalności systemu operacyjnego.    Producenci komputerów PC również starają się stosować ten mechanizm. Jednak w wielu przypadkach pierwsze uruchomienie peceta (o ile ma preinstalowany system operacyjny) wiąże się z przejściem kilkunastu kreatorów, które niekiedy utrudniają pracę i zniechęcają użytkownika.

 Interfejs systemu Mac OS jest maksymalnie uproszczony. Prosty wygląd systemu, minimum przycisków, opcji, komunikatów systemowych, intuicyjne Preferencje systemowe sprawiają, że nawet początkujący użytkownik poradzi sobie z nimi bez trudu. Potwierdzeniem tego niech będzie fakt klonowania funkcjonalności Mac OS X na komputerach PC - dock, interfejs, ikonki.

Prostotę obsługi odczułem na swojej skórze, gdy pierwszy raz zetknąłem się z nowym systemem Mac OS X. Bez problemu skonfigurowałem sieć Wi-Fi, sparowałem urządzenia Bluetooth, czy też dostosowałem komputer do swoich potrzeb bez konieczności sięgania po instrukcję. Zaraz, zaraz… Mac OS X chyba nie miał żadnej instrukcji?

3. Mac nie jest tylko dla ludzi początkujących lub mających trudności z obsługą komputera

To, że urządzenia Apple oraz system Mac OS cechują się minimalizmem i prostotą jest często powodem do drwin i złośliwych docinek, że komputery te przeznaczone są dla ludzi "niezbyt rozumnych". Fakt - prostota systemu w niektórych przypadkach przeraża i zmusza do myślenia i szukania rozwiązań. Jednak są to przypadki sporadyczne, a odpowiedź na nurtujące pytanie można bez problemu znaleźć u partnerów Apple, na oficjalnym forum Apple, czy też polskich i zagranicznych portalach o tematyce Mac.Ogromne możliwości systemu Mac można odkrywać stopniowo - nie tylko w katalogu z Narzędziami systemowymi, ale także wielu zaawansowanych narzędzi dostępnych z poziomu terminala. O złożoności a jednocześnie prostocie systemu niech świadczy fakt istnienia platformy serwerowej Mac OS X, która może być wykorzystywana zarówno w domu (Mac Mini Server), a także w dużej firmie (np. stacja TVN, usługi kolokacji lub hostingu na komputerach Mac mini - www.macminicolo.net).
 
4. Mac ma dopracowany design i konfigurację sprzętową

Pierwszy kontakt z komputerami Apple to nic innego, jak zachwyt nad dopracowanym wzornictwem i szczegółami konstrukcji. Doskonale dobrane materiały, które łączone są tak, by finalna wersja produktu była idealnie dopasowana do potrzeb użytkownika. Nowe notebooki MacBook, których obudowa wykonana jest z jednego kawałka aluminium, to nie tylko dbałość o szczegóły, ale także stosowanie najnowszych technologii zwiększających bezpieczeństwo i zmniejszanie do minimum wagę sprzętu.

Podobnie jest z interfejsem użytkownika Mac OS (czy to w wersji klienckiej, czy serwerowej). Nawet niewprawny administrator poradzi sobie z konfiguracją i uruchomieniem usług platformy serwerowej, bo wszystkie niezbędne elementy są w jednej konsoli Server Admin. Dla przykładu konfiguracja usług dostępu VPN zajmie nie więcej niż pięć minut. Co najwyżej należy doliczyć do tego czas na stworzenie kont użytkowników. Mocną stroną komputerów Mac jest staranny dobór komponentów sprzętowych. Oferta Apple nie jest zbyt bogata, jeśli chodzi o modele. Ta pozorna wada jest jednak ogromną zaletą. Dzięki temu mamy do dyspozycji dobrze dopracowane modele komputerów, a wszystkie niezbędne i aktualne sterowniki znajdują się w systemie.

A co na to PC? Producenci próbują naśladować choć po części wzornictwo Apple, produkując podobne obudowy notebooków - prym wiedzie tu małpowanie MacBooka Air. Tworzą też monitory czy klawiatury łudząco podobne do tych z Apple. Niestety, często szybkie próby uatrakcyjnienia swoich produktów wiążą się z nieudanym i wręcz koszmarnym wyglądem sprzętu.

Z kolei wprowadzenie na rynek różnych modeli w różnych konfiguracjach sprzętowych, czy też samodzielne składanie sprzętu sprawia, że trzeba albo posiadać wiedzę niezbędną do odpowiedniej konfiguracji, albo zdać się na zestawy składane przez producenta. A potem sprawdzić wersję i model karty graficznej, dźwiękowej, sieciowej, interfejsu Bluetooth czy płyty głównej, wgrać sterowniki i po kilku godzinach nużącej pracy cieszyć się działającym sprzętem.

Ciekawym przykładem jest funkcjonalność touchpada. W Mac OS obeszła się bez echa - ot, nowe ułatwienie, które użytkownik może wykorzystać do własnych potrzeb - przewijanie, obracanie, powiększanie. Oczywiście notebooki PC również zostały z mniejszym lub większym powodzeniem wyposażone w technologię multidotykową (obsługę testów). Niestety oprogramowanie sterownika, które obsługuje gesty wielodotykowe nie zawsze perfekcyjnie współpracuje z użytkownikiem. Sam miałem okazję przekonać się o tym na kilku notebookach (m.in Samsung i Asus), gdzie musiałem poświęcić sporo czasu na to, by starannie dobrać odpowiednie ustawienia metodą prób i błędów.


5. Mac ma AppStore - sklep z aplikacjami. Instalacja "przeciągnij i upuść"

Komputery PC bez dodatkowego oprogramowania zwiększającego funkcjonalności i użyteczność sprzętu są tylko kawałkiem aluminium i krzemu. To dzięki aplikacjom możemy efektywnie i produktywnie pracować na komputerze, rozwijać zainteresowania i pasje. Szukiwanie w internecie odpowiedniej aplikacji bywa często dość męczące. A gdy już ją znajdziemy, nierzadko okazuje się, że nie współpracuje ona z naszym komputerem, ma skomplikowany proces instalacji, wymaga instalacji dodatkowych składników, albo jest bardzo droga.

 W komputerach Mac do niedawna sytuacja wyglądała podobnie. W sieci znajdziemy kilka stron (np. www.macupdate.com, http://osx.iusethis.com), które skupiają społeczność interesującą się oprogramowaniem dla Mac OS. Dodatkowo publikują one informacje o aktualizacjach i nowych pozycjach aplikacji. Jednak od stycznia 2011 roku sytuacja uległa zmianie. Mając na uwadze sukces App Store - sklepu z aplikacjami dla iPhone, iPod i iPad, Apple postanowił wdrożyć w życie projekt Mac App Store, czyli sklep z aplikacjami dla komputerów Mac.Niewielka aplikacja dostępna w systemach Mac OS X 10.6.6 i wyższych jest prostą aplikacją pozwalającą na przeglądanie skategoryzowanych aplikacji, ich zakup i pobieranie.

Dzięki temu oprócz gwarancji pobierania bezpiecznej aplikacji (program spełnia odpowiednie wymagania stawiane przez Apple) mamy do dyspozycji niezwykle prosty środek do poszukiwania danego programu. Dodatkowym udogodnieniem jest mechanizm aktualizacji, który sam informuje o dostępnych nowszych wersjach programu.

Integracja Mac App Store z systemem Mac OS sprawiła, że dotychczasowy sposób instalacji aplikacji (pobieranie obrazu DMG) poprzez przeciągnięcie ikony do katalogu z aplikacjami stał się jeszcze prostszy.Komentarze czytelników

cyberant 2011-12-02, 23:17

autor tego textu jest lamerem bez pojęcia i powinien się znacznie douczyć zanim zacznie bzdury pisać na w miarę poważnym portalu. Z żadnym punktem nie można się zgodzić.

1. Ograniczenie wynika z durnej licencji apple które nie radzi sobie z obsługą innych konfiguracji a nie z technicznych możliwości sprzętu.

2. Każdy PC ma to samo. Konfiguratory można anulować lub zamknąć bez przechodzenia.. Odpalają się tylko po to , żeby od razu dopracować system na którym człowiek chce dalej pracować, zamiast odplania gołego systemy który potem trzeba dopracowywać wgłębiając się w konfiguratory... Raz a porządnie i potem mieć z głowy. Apple nie daje opcji konfiguracji, bo "programiści apple wiedzą lepiej" co chcesz i jak używasz komputera. dla mniej brak koniunktorów to wada...

cyberant 2011-12-02, 23:17


3. Śmiech na sali. Apple jest dla laików którzy muszą się dostosować do płytkich standardów bez możliwości wyboru. PRAWDZIWY admin czy bardziej zaawansowany użytkownik nie boi się opcji, tylko idzie przez nie jak burza, w Apple konfiguracja często sprowadza się do 3 kliknięć, które nie są w stanie zaspokoić wymagań bardziej zaawansowanych użytkowników. To użytkownicy MUSZĄ się dostosować i koniec. Koniec z Apple.. Linux jest tu przykładem mnogości ustawień i opcji... Nawet Windows przebija MAC OSXy w każdym względzie pod względem dopracowania i możliwości konfiguracji.

cyberant 2011-12-02, 23:19

4. Mac ma dopracowany design. Owszem, bardzo dopracowany. I co z tego? Jedna jedyna konfiguracja dla wszystkich. A przecież ludzie są różni. Jeden lubi kółko drugi kwadracik, trzeci tryb tekstowy. Apple ma jeden schemacik + kilka skórek które nie pozwalają na zbytnią modyfikację. To żadna zaleta. Może jest to dopracowane, ale jak ograniczone...

cyberant 2011-12-02, 23:28

"Z kolei wprowadzenie na rynek różnych modeli w różnych konfiguracjach sprzętowych, czy też samodzielne składanie sprzętu sprawia, że trzeba albo posiadać wiedzę niezbędną do odpowiedniej konfiguracji"

Bzdura, jak ktoś sięzna to składa sam, jak się nie zna kupuje markowe systemy HP, DELL czy naszego Komputronika, Alsena. Takie komputery w niczym nie ustępują Apple poza tym że są tańsze i wydajniejsze...

"
Appstore- największe zło świata programistów a Ty autorze ośmielasz się je chwalić?

Jeden sklep dla wszystkich. Tantiemy od każdego napisanego komercyjnie programu. Na PC masz Steam, Blizarda, CD PROJEKT, system aktualizacji Adobe... masę firm które umożliwiają tysiącom firm i sklepów naq zarabianie. Kręcenie się rynku. Apple to wszystko zabiło. Biznes trwający od tysięcy lat postarało się ograniczyć i zmonopolizować.

Nawet jak kupisz sobie maleńkiego Iphona, to nie możesz napisać na niego aplikacji do czasu aż nie kupisz pełnego maca, nie zarejestrujesz się w Appstore itd.. To zabija ludzką wyobraźnię. do tego dochodzą sytuacje w których Apple kradnie pomysły programistów którzy piszą aplikacje!

cyberant 2011-12-02, 23:28

Wyobraź sobie że napisałeś coś fajnego, wysłałeś to do Appstore , oni odrzucają i po 3-4 miesiącach widzisz swoje funkcje w oprogramowaniu Ap[le jako ich opatentowany standard. To się dzieje non stop... To jest straszne, ale monopoliście nikt nie wyskoczy , bo grożą zablokowaniem konta, odebraniem uprawnień. Taka licencja... To zło, a nie rozwój. To próba zabicia wolności,. Może wygodna dla lamerów. Ale pomyśl jak będą płakać gdy Apple wybije kreatywną konkurencję czerpiąc zyski z cudzej pracy, a potem podniesie cenę 500%, bo nie będzie nikogo kto się im przeciwstawi?

cyberant 2011-12-02, 23:29

ps. zalogowałem sie bo mnie wkurzył durny art ;) i pisałem go po 4 piwach, więc wybaczcie błędy... :)