Monitory, Sprzęt

Co dwa to nie jeden - podłącz 2 monitory do PC

2011-10-09

Ocena produktu
Dwa monitory i jeden komputer to konfiguracja, której używa coraz więcej użytkowników. Dobrym przykładem jest także konfiguracja typu dwa monitory do laptopa - w ten sposób użytkownicy często nazywają połączenie laptopa z ekranem dodatkowym.
Oceń newsa: 01

Bill Gates kilka razy chwalił się w wywiadach z mediami, że jest zwolennikiem konfiguracji wielomonitorowych. Według niego ma to duży wpływ na produktywność. Zgadzamy się - łatwo docenić dużą przestrzeń roboczą. Możesz np. włączyć przeglądarkę internetową na jednym ekranie, a na drugim uruchomić klienta poczty i dokument tekstowy. Ponadto konfigurację kilku monitorów bardzo ułatwia Windows 7.Scenariusze zastosowań są różne. Konfiguracje wielomonitorowe polecamy jednak tym użytkownikom, którzy są bardziej wymagający. Początkujący posiadacz peceta raczej nie potrzebuje kilku monitorów. Rozwiązania tego typy są adresowane głównie do pracy, gdzie liczy się duża przestrzeń robocza i zaoszczędzony czas. Dla przykładu, grafik może na jednym monitorze pracować w Photoshopie, na drugim zaś włączyć klienta FTP, komunikator i przeglądarkę WWW.

Od jakiegoś czasu również gracze doceniają możliwości kilku monitorów, m.in. za sprawą technologii AMD Eyefnity. Więcej na ten temat możecie przeczytać w artykule Proste Eyefinity - Sapphire Radeon HD 5770 Flex.  Nvidia również oferuje odpowiednie rozwiązanie - 3D Vision Surround. Więcej w artykule 3D na trzech monitorach.

W poradniku piszemy o tym, co jest potrzebne do popularnej konfiguracji składającej się z dwóch monitorów. Wyjaśniamy jak je podłączyć, jakie ustawienia wybrać w systemie Windows 7, a także polecamy kilka świetnych aplikacji zwiększających funkcjonalność. Oferują one narzędzia i możliwości niedostępne w Windows 7.

Poza sprzętem i oprogramowaniem skupimy się także na czymś, co z jednej strony nie wpływa na funkcjonalność, ale z drugiej - wywołuje uśmiech na twarzy. Wiele osób często wpisuje w wyszukiwarce frazę dwa monitory dwie tapety, żeby ustawić różne tapety na dwóch ekranach. Publikujemy odsyłacze do serwisów, które udostępniają takie tapety.


Jak podłączyć drugi monitor do komputera stacjonarnego
 

Obecnie nawet niedrogie karty graficzne są wyposażone w dwa złącza wideo. Jeśli chodzi o karty, są to zazwyczaj dwa złącza cyfrowe DVI, natomiast monitory na ogół oferują jedno złącze analogowe D-Sub i jedno cyfrowe. Są to standardowe złącza, dlatego ma je niemal każdy monitor.Wraz z monitorem otrzymujemy zawsze podstawowe przewody sygnałowe (DVI, D-Sub), dlatego nie trzeba ich kupować osobno. Podłączenie jest proste: wystarczy wpiąć jedną stronę przewodu do monitora, a drugą do złącza karty graficznej. Jeżeli karta ma tylko złącza DVI, a twój monitor oferuje tylko D-Sub, możesz skorzystać z odpowiedniej przejściówki. Są one często dołączane do karty graficznej. Jeśli jej nie masz, możesz ją kupić za kilka(naście) złotych. Pamiętaj jednak, że lepszą jakość obrazu zapewnia sygnał cyfrowy DVI.

 Kiedy podłączysz monitory, włącz komputer. W menu start wpisz "rozdzielczość ekranu" i wybierz funkcję o nazwie "Dopasuj rozdzielczość ekranu".Następnie możesz wybrać ustawienia dla danego ekranu. Dostępne są pola "Ekran", "Rozdzielczość", "Orientacja", "Wiele ekranów". Na ogół po podłączeniu danego monitora rozdzielczość jest ustawiana na nominalną, jednak nie zaszkodzi się upewnić.

 Istotną funkcją jest ta o nazwie "Wiele ekranów". Jeżeli chcesz, aby powierzchnia robocza została zwiększona, wybierz "Rozszerz  te ekrany".

 


Następnie kliknij "Zastosuj" i sprawdź czy taki układ ci odpowiada. Jeśli nie, możesz jeszcze przeciągnąć ikonę danego monitora, aby ustawić odpowiedni układ - zrobisz to w polu "Zmień wygląd ekranów".Jak podłączyć drugi monitor do laptopa
 

Większość nowoczesnych laptopów bez trudu radzi sobie z obsługą dodatkowego monitora. Wyposażenie niemal każdego laptopa obejmuje złącze analogowe D-Sub.

 Po podłączeniu monitora za pomocą przewodu D-Sub możesz przeprowadzić podobną konfigurację, jak w przypadku komputera stacjonarnego. Drugi sposób, nawet prostszy, to skorzystanie z kombinacji klawiszy [Fn] + klawisz z obrazkiem przedstawiającym zewnętrzny ekran. Jest to jeden z rzędu klawiszy funkcyjnych [F] znajdujących się na górze. Trudno wskazać jeden jedyny, bo producenci laptopów wybierają różne kombinacje.
Po wybraniu stosownej kombinacji klawiszy wybierz takie ustawienia, które ci odpowiadają. Możesz np. wskazać, aby obraz był rozszerzony, czy też duplikowany. Jeżeli korzystasz z monitora z funkcją pivot, da się zmienić orientację obrazu na pionową.

 Komentarze czytelników