Nowe technologie, Sprzęt

Jak kupić nawigację GPS

2011-10-09

Ocena produktu
Tradycyjna mapa i kompas w ręku to już relikt zamierzchłych czasów. Jak zatem szybko i bezpiecznie dotrzeć do celu?
Oceń newsa: 00

Tradycyjna mapa i kompas w ręku to już relikt zamierzchłych czasów. Jak zatem szybko i bezpiecznie dotrzeć do celu? Jednym z najlepszych sposobów jest zakup nawigacji GPS. Rynek aż kipi od ofert producentów urządzeń oraz równie ważnych, cyfrowych map. Zaktualizowany poradnik na rok 2011 pomoże ci określić własne oczekiwania i podpowie, jak nie wjechać w ślepą uliczkę.Na rynku znajdują się nie tylko najpopularniejsze nawigacje samochodowe. Sytuacja jest na tyle komfortowa, że kupisz nawet nawigację z mapą lotniczą i morską. Systematycznie rośnie sprzedaż urządzeń przeznaczonych na motocykl. Niezwykle bogata jest oferta do wędrówek pieszych. Swą nawigację mają nawet rowerzyści.

Nawigacje samochodowe

Dobra nawigacja samochodowa powinna składać się z następujących elementów:

Urządzenie z odbiornikiem GPS – powinno być łatwe w obsłudze, mieć jasny i czytelny ekran (rozsądne optimum to przekątna 5 cali, rozdzielczość 480 x 272), dobry głośnik i precyzyjny panel dotykowy. Zaletą jest także łatwość montażu, matowa i solidna obudowa oraz ekran LCD z powłoką antyrefleksyjną. 

Obecnie zalecanym minimum jest procesor taktowany zegarem 400 MHz i 128 MB pamięci RAM. ROM ma w praktyce większe znaczenie tylko gdy z jakiegoś powodu nie ma możliwości rozszerzenia jej za pomocą dodatkowej, szybkiej karty pamięci (np. microSD). Ważną sprawą jest też odbiornik GPS, który powinien być zarówno czuły, jak i szybki.


 
Ramię i uchwyt – niemal równie istotny co samo urządzenie. Powinien wykazać się odpowiednią regulacją i solidnością. Uchwyty z gorszych zestawów nie zawsze potrafią odpowiednio mocno trzymać urządzenie. Zdarza się, że z powodu kiepskiej jakości przyssawki uporczywie odpadają nawet od czystej szyby. Potrafią również kołysać urządzeniem na dziurawych drogach, wydając przy tym nieprzyjemne odgłosy. Na rynku jest kilka rodzajów uchwytów, cechujących się różnymi rozwiązaniami, długością i funkcjonalnością. Najlepszy uchwyt to taki, który pewnie utrzyma urządzenie w wybranym miejscu, dlatego warto zwrócić na to uwagę.

Ładowarka samochodowa – długość pracy nawigacji bez zewnętrznego źródła zasilania jest ograniczona, dlatego na dłuższe podróże niezbędna jest ładowarka samochodowa z wtyczką pasującą do gniazda zapalniczki. Ważne, by przewód ładowarki miał odpowiednią długość – musi sięgnąć gniazda zapalniczki. Nie wszystkie modele ładowarek idealnie pasują do gniazd we wszystkich autach. Zdarza się, że co kilka kilometrów ładowarka wysuwa się z gniazda lub wystaje z niego na tyle, że utrudnia wrzucanie niektórych biegów. Problem należy rozpatrywać indywidualnie, a czasami pozostaje jedynie wymiana ładowarki lub montaż odpowiedniego rozgałęziacza. Część producentów stosuje kable proste, inni preferują zaś spiralne. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety (kabel spiralny „ciągnie” gniazda, natomiast prosty plącze się bezwładnie).

Mapy – element najbardziej niedoceniany przez początkujących użytkowników nawigacji. Bez dobrej mapy daleko nie zajedziesz – mapa jest mózgiem nawigacji. Pełne irytujących błędów, niedopracowane oprogramowanie może być przyczyną sporych kłopotów, zwłaszcza gdy za bardzo uwierzymy w „nieomylność komputerów”. Kupując urządzenie zawsze należy zwrócić uwagę na dołączone oprogramowanie, często bowiem zdarza się, że pozorne oszczędności uzyskane są kosztem funkcjonalności lub możliwości aktualizacji mapy.

Bardziej szczegółowe omówienie tych i innych elementów nawigacji znajduje się w dalszej części poradnika.
GPS do samochodu

Nawigacje samochodowe można podzielić ze względu na przedział cenowy. Niektóre najtańsze modele oferują jakość pozwalającą na bezstresowe używanie ich w codziennych warunkach. Dla bardziej wymagających użytkowników producenci przygotowują natomiast ciekawostki, których próżno szukać wśród niższych modeli.

Jeśli GPS będzie używany do codziennej pracy (zawodowi kierowcy), nie ma sensu inwestować w mało przydatne wodotryski, a najlepszym wyborem będzie solidny model z szybkim procesorem, większą pamięcą, dobrym modułem GPS i mapą na pokładzie. Wybierając się za granicę, warto zainwestować w lepsze urządzenie oraz dokładne mapy całego obszaru podroży, natomiast weekendowym wypadom za miasto może towarzyszyć smartfon wyposażony w aktualną bazę dróg i adresów.

W segmencie tanich nawigacji dominują dwie warszawskie spółki: Manta Multimedia i Lark Polska. Tańsze urządzenia można też znaleźć w ofercie Mio.

Przykładowa nawigacja:NavRoad NR470 4,3" + AutoMapa Polska + SD 2GB

Zaletą jest preinstalowana Automapa, szybki procesor (Atlas V 600 Mhz), czuły moduł GPS (SiRF V5) oraz odblokowany system operacyjny Windows CE 6.0. Wadą jest mała, ale wystarczająca ilość pamięci (po 64 MB RAM i ROM). Cena: 399 zł.Komentarze czytelników