Nowe technologie, Sprzęt

Najlepszy internet mobilny z tabletem - co wybrać?

2011-10-09

Ocena produktu
Postanowiliśmy przybliżyć wam promocje 2w1 od czterech największych dostawców internetu mobilnego.
Oceń newsa: 01

Oferty na internet mobilny w pakiecie z tabletem, netbookiem, laptopem czy konsolą zyskują na popularności. Postanowiliśmy przybliżyć wam promocje 2w1 od czterech największych dostawców internetu mobilnego.Porównywaliśmy oferty abonamentowe typu duet (2w1), czyli internet + urządzenie, aby wyłonić najciekawsze propozycje tego rodzaju.

W zestawieniu znalazły się wyłącznie oferty promocyjne na dwa i trzy lata na internet mobilny z tabletem, netbookiem, laptopem, konsolą i modemem najpopularniejszych dostawców według ubiegłorocznego raportu UKE. W tym przypadku chodzi o:

- orange internet mobilny
- play internet mobilny
- internet mobilny plus
- mobilny internet era (teraz już T-Mobile)


U największych operatorów dostępne są głównie tablety dwóch marek, mianowicie Apple i Samsung. Chodzi o różne wariacje Apple iPad i Samsung Galaxy Tab. Wspomnianą dwójkę nieśmiało uzupełnia Orange Tablet, dostępny, jak sama nazwa wskazuje, tylko w sieci Orange.IPad wyróżnia się na tle konkurentów – na pierwszy rzut oka – przede wszystkim wielkością. Nie zamierzamy roztrząsać kwestii pod tytułem który tablet jest lepszy. Każdy ma inne gusta i potrzeby. Dlatego po szczegóły na temat poszczególnych produktów odsyłamy do kategorii tablety.


Najlepszy internet mobilny - zasięg
 

Play okazał się zwycięzcą testu UKE. Haczyk jest jeden – zasięg. Badanie prowadzone było w miastach wojewódzkich, gdzie korzystnie jest, z biznesowego punktu widzenia, w pierwszej kolejności usytuować swą infrastrukturę. Tą drogą poszła właśnie sieć Play. Z racji tego, że jest młoda, zaczęła od dużych miast, gdzie pozyskać może najwięcej klientów. Lecz im dalej w las, tym gorzej. Konkurencja – Plus, Orange, T-Mobile - oferuje zasięg nawet na 99% terenu kraju, tymczasem w Play, jak na dłoni, widać białe plamy. Mobilność internetu w Play jest zatem dosyć ograniczona, co dyskwalifikuje go w oczach klientów, którzy podróżują w najdalsze zakątki Polski.Zasięg OrangeZasięg PlayZasięg PlusZasięg T-MobileObjaśnienie terminologii


GSM - GPRS - GPRS (z ang. General Packet Radio Service) jest powszechną usługą pakietowej transmisji radiowej. To pierwszy rodzaj pakietowej transmisji danych dla sieci komórkowych wykorzystujący sposób taryfikacji w oparciu o ilość przesłanych danych, a nie czasu połączenia. Technologia GPRS pozwala przesyłać "pakiety" danych za pośrednictwem fal radiowych (w sieci GSM). Umożliwia ona optymalne wykorzystanie infrastruktury sieci przez przydzielenie kanału teletransmisyjnego wtedy, gdy istnieje potrzeba przesłania pakietu informacji. Aby skorzystać z usługi wymagany jest odpowiednio skonfigurowany telefon obsługujący technologię GPRS lub komputer wyposażony w kartę modemową GPRS i włączona usługa transmisji danych.


GSM - EDGE - EDGE (z ang. Enhanced Data Rates for Global Evolution) to szybka pakietowa transmisja danych. Używany jest także skrót E-GPRS, gdzie "E" oznacza "enhanced", czyli w tym przypadku "rozszerzony". Porównując ją do znanej dobrze transmisji GPRS, jest to jej 2-krotnie przyśpieszony następca. Technologia EDGE oferuje średnią prędkość transmisji danych 100 kbit/s i maksymalną 240 kbit/s. Obie technologie są ze sobą w pełni kompatybilne, a przełączanie się terminali pomiędzy transmisją EDGE i GPRS odbywa się płynnie. Użytkownik automatycznie uzyskuje większą szybkość połączenia bez potrzeby wprowadzanie jakichkolwiek zmian w istniejących ustawieniach. Sposób oraz wysokość taryfikacji pozostają takie same, jak w przypadku GPRS (taryfikacja w oparciu o ilość przesłanych danych, a nie czas połączenia).

UMTS - UMTS (z ang. Universal Mobile Telecommunications System) to Uniwersalny System Telekomunikacji Ruchomej. Jest to obowiązujący obecnie standard telefonii komórkowej trzeciej generacji (3G). Działa dzięki integracji systemów komunikacji ruchomej: komórkowej i satelitarnej. Umożliwia dostęp do sieci o szybkości od 144 kbit/s do 2 Mbit/s. Średnia prędkość transmisji wynosi ok 200 kbit/s.

CDMA - Zwielokrotniony dostęp z podziałem kodu. Jest to jedna z metod kodowania i dostępu do radiowego medium transmisyjnego. Polega na przypisaniu poszczególnym użytkownikom (korzystającym z tego samego kanału do przesyłania danych) odpowiednich kodów (sekwencji). Dane transmitowane są we wspólnym paśmie, a dzięki przypisanemu kodowi, dane przeznaczone dla konkretnego odbiorcy są jednoznacznie identyfikowane przez używany odbiornik (np. Modem). W sieci Orange pobieranie w technologii CDMA ograniczone jest do prędkości 1Mb/s.

HSDPA - HSDPA (z ang. High Speed Downlink Packet Access). HSDPA to funkcjonalność sieci komórkowych budowanych w standardzie UMTS umożliwiająca przesyłanie danych z sieci w stronę terminala z przepływnością 14.4 Mbit/s (jest to wartość maksymalna, opisana w specyfikacji 3GPP, obecne implementacje tej technologii umożliwiają maksymalną przepływność 7.2 Mbit/s). Podstawową korzyścią z wdrożenia technologii HSDPA jest poprawienie jakości oferowanych usług dla klientów. W praktyce oznacza to krótszy czas przesyłania danych oraz zmniejszony czas opóźnień w interfejsie radiowym. Obecnie jest to najczęściej używana technologia umożliwiająca dostęp do stałego, szerokopasmowego internetu.

HSUPA - HSUPA (z ang. High Speed Uplink Packet Access) to technologia, która jest uzupełnieniem HSDPA, umożliwia wysyłanie danych w kierunku z komputera do sieci z prędkością do 1,9 Mb/s. Technologia HSUPA razem z technologią HSDPA tworzą technologię HSPA (ang. High Speed Packet Access), która w przyszłości będzie oferowała prędkości do 14,4 Mb/s podczas pobierania informacji z sieci. Usługa najnowszej generacji HSUPA, jest najbardziej istotna dla osób, które telefonu komórkowego używają nie tylko do rozmów, ale przede wszystkim do transmisji danych.

HSPA - HSPA (z ang. High Speed Packet Access) to szybka transmisja pakietowa. Technologia HSUPA razem z technologią HSDPA tworzą technologię HSPA (ang. High Speed Packet Access), która w przyszłości będzie oferowała prędkości do 14,4 Mb/s podczas pobierania informacji z sieci. Jest to połączenie technologii HSDPA (z ang. High Speed Downlink Packet Access) służącej do szybkiej transmisji od strony sieci w kierunku użytkownika i HSUPA (z ang. High Speed Uplink Packet Access) służącej do szybkiej transmisji w kierunku od użytkownika do sieci.

HSPA+ - Rozszerzenie HSPA – standard ten umożliwia w Polsce pobieranie rzędu 21,6 Mb/s i wysyłanie danych z prędkością 5,7 Mb/s. HSPA+ Dual Carrier natomiast daje możliwość downloadu na poziomie 42 Mb/s.Komentarze czytelników