Systemy

Windows 8: Pod czułym dotykiem

2012-12-05

Ocena produktu
Oceń newsa: 00

Windows 8 od początku projektowany był z myślą o urządzeniach obsługiwanych przede wszystkim dotykiem. Dlatego wymagane jest zastosowanie ekranów dotykowych obsługujących nie mniej niż 5 punktów czułych na dotyk, podczas gdy w Windows 7 wystarczała obsługa dwóch punktów. Zwiększenie obsługi liczby punktów pozwala na wykonywanie skomplikowanych gestów i znacznie szybsze oraz bardziej intuicyjne wykonywanie złożonych operacji na wybranych obiektach. Dzięki temu można chociażby jakiś obiekt równocześnie przesunąć i obrócić przy okazji zwiększając lub zmniejszając jego rozmiar.

 

Poznanie wszystkich możliwości nowego interfejsu zajmie jednak nieco czasu dlatego na razie prezentujemy podstawowe ruchy i gesty przydatne przy codziennej pracy z systemem.

 

Wykonanie niektórych operacji nie jest takie proste jak by się wydawało z opisu i trzeba nieco treningu aby je opanować.

 

Do naszych testów wykorzystaliśmy komputer ASUS All-in-One PC ET2701. Wyposażono go w 27-calowy monitor dotykowy z matrycą VA o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli) z podświetleniem LED. Jest to 10-punktowy, pojemnościowy ekran dotykowy, który dostosowano do nowych funkcji systemu Windows 8. Okazuje się, że w praktyce rozwiązanie to można wykorzystać nie tylko w programach działających z interfejsem Modern UI ale też w różnych grach oraz programach użytkowych. Bardzo dobrze interfejs dotykowy sprawdza się chociażby w programie Corel Painter 12, mimo, że działa on zarówno klasycznym okienku. Możemy dotykowo zarówno w pełni sterować jego pracą, jak i wybierać narzędzia do pracy czy kolory oraz rysować i malować wodząc palcem po ekranie komputera. Przy tworzeniu elektronicznych obrazów taki sposób pracy z narzędziami programu jest bardzo skuteczny i efektowny.

 

Windows 8 - sterowanie dotykiem

 

W artykule skupimy się na gestach specyficznych dla Windows 8. Poza nimi ekran dotykowy pozwala na wykonanie najprostszych operacji odpowiadających kliknięciu lub dwukrotnemu kliknięciu. Wystarczy tylko w odpowiednim miejscu ekranu puknąć palcem aby wskazać obiekt, który ma być aktywny, np. okno aplikacji czy element nad którym pracujemy, albo przycisk otwierający menu lub uruchamiający jedną z funkcji. Stuknięcie kafelka, lub ikony w pasku szybkiego uruchamiania gdy włączony jest Pulpit, spowoduje uruchomienie odpowiedniej aplikacji.

 

Podobnie możemy korzystać z ekranu podczas pracy z aplikacjami. Dotknięciem ekranu możemy wskazywać przyciski lub symbole, które uaktywniają różne funkcje.
Dwukrotne stuknięcie palcem w powierzchnię ekranu odpowiada oczywiście dwukrotnemu kliknięciu i uruchamia podobne operacje.

 

Przy pracy z ekranem dotykowym warto pamiętać, że jego obsługa została tak zaprojektowana aby wspomóc operacje wykonywane na urządzeniach przenośnych, które trzymamy zwykle w jednej ręce lub w obu dłoniach. W takiej sytuacji najwygodniejsze jest operowanie kciukami obu dłoni i do tego został dopasowany interfejs Modern UI w Windows 8.

 

Podczas pracy z ekranem dotykowym należy pamiętać, że reaguje on zwykle nie tylko na dotyk ale też na samo zbliżenie dłoni do ekranu. Stąd możemy mieć czasem problemy z właściwym wykonanie niezbędnych operacji. Najlepiej jest zacisnąć dłoń w pięść i wystawić sam palec lub potrzebne palce i dotykać ekranu tylko ich końcami. Dłoń najlepiej jest trzymać jak najdalej od powierzchni ekranu.

 

Ze wszystkich zalet obsługi dotykiem będzie się można przekonać dopiero z chwilą pojawienia się aplikacji specjalnie przystosowanych do takiego sposobu sterowania ich pracą. Wielkie pole do popisu mają zwłaszcza twórcy programów graficznych oraz gier. Nawet teraz możemy ekran dotykowy wykorzystać w wielu grach, np. takich jak World of Tanks gdzie często włączenie pewnych elementów gry dokonywane jest przez  kliknięcie myszką odpowiednich elementów interfejsu. Korzystając z ekranu dotykowego możemy to zrobić dotykając ekranu bez potrzeby przesuwania myszki. Podobnie możemy obsługiwać rozbudowane interfejsy programów graficznych, szczególnie takich które wręcz dedykowane są do pracy z piórkiem, np. Corel Painter. Niestety zastąpienie w nich piórka czy myszki dotykiem palca nie jest jeszcze takie proste ale z pewnością kolejne wersje tych programów będą już umożliwiały wykorzystanie tego sposobu obsługi. Na razie omówimy najbardziej podstawowe gesty przydatne przy pracy z interfejsem dotykowym systemu Windows 8.

 

Otwarcie menu Start

Windows 8 - sterowanie dotykiem

 

Ekran dotykowy nie obsługuje obszarów aktywnych, z których można korzystać gdy używa się myszki. Posługując się ekranem dotykowym mamy tylko jedną (z małym wyjątkiem) możliwość otwarcia menu Start. Należy przesunąć palcem od prawej krawędzi ekranu w lewo. Pojawi się pasek menu Charms Bar. Wystarczy dotknąć widoczną w nim ikonę menu Start. Operacja ta działa też podczas pacy z Pulpitem.

 

Otwarcie i ukrycie menu kontekstowego aplikacji

Windows 8 - sterowanie dotykiem

 

Chcąc skorzystać z dodatkowych funkcji jakie oferują aplikacje działające z interfejsem Modern UI wystarczy przesunąć palcem od górnej lub dolnej krawędzi ekranu w kierunku jego centrum. Gdy pasek kontekstowy już będzie widoczny powtórzenie tej operacji spowoduje jego ukrycie bez uruchamiania jakiejkolwiek funkcji.

 

Przełączanie się między oknami

Windows 8 - sterowanie dotykiem

 

Najprostszym sposobem jest spokojne, płynne przesunięcie palcem od lewej krawędzi ekranu w prawo, mniej więcej do środka ekranu. Za palcem powinno być wleczone okno kolejnej z uruchomionych aplikacji, które powiększy się gdy oderwiemy palec od ekranu.

 

Jako jedną z aplikacji system traktuje też Pulpit. Dlatego też w ten sam sposób możemy przełączać się między aplikacjami działającymi z interfejsem Modern UI a Pulpitem i odwrotnie.

 

Jeżeli uruchomiliśmy kilka aplikacji z interfejsem Modern UI to możemy przełączać się między nimi korzystając z paska wyboru. Chcąc go otworzyć należy przesunąć nieco palcem od lewej krawędzi ekranu w prawo i zaraz cofnąć palec w lewo. Powinien wówczas pojawić się pasek z podglądem otwartych aplikacji. Wystarczy puknąć jedną z nich aby zajęła ona ekran.

 

Po otwarciu paska wyboru aplikacji możemy też otworzyć menu Start, bowiem jego podgląd widoczny jest u dołu paska. To właśnie ten jeden wyjątek, o którym wspominaliśmy dotyczący otwierania menu Start.

 

Porządkowanie kafelków

Windows 8 - sterowanie dotykiem

 

Sterowanie dotykiem przydaje się bardzo przy porządkowaniu menu Start. Dzięki niemu możemy w prosty sposób zmieniać położenie kafelków. Wystarczy dotknąć właściwy kafelek palcem i przesunąć palec po ekranie do miejsca, w którym ma się znaleźć.

 

Jeżeli nie udaje nam się ta operacja za pierwszym razem i tylko uruchamiamy aplikację, to najlepiej jest dotknąć kafelek i przez chwilę przytrzymać palec na ekranie nieruchomo. Kafelek przyjmie wówczas lekko trapezowy kształt. Wtedy możemy go przeciągnąć palcem w nowe miejsce, albo możemy oderwać palec od ekranu bez uruchamiania aplikacji.

 

Menu kontekstowe kafelków

Windows 8 - sterowanie dotykiem

 

W podobny sposób jak przy przesuwaniu wywołujemy menu kontekstowe kafelków. W tym celu należy dotknąć kafelka i przesunąć go nieco w dół. Gdy tuż nad prawym górnym rogiem kafelkiem pojawi się symbol zaznaczenia możemy oderwać palec od ekranu. U dołu ekranu pojawi się menu kontekstowe kafelka umożliwiające jego pomniejszenie (Smaller) lub powiększenie (Larger), odinstalowanie (Uninstal) oraz odpięcie od menu Start (Unpin from Start). Po prawej stronie menu pojawi się też przycisk pozwalający na przejście do wszystkich programów (All PPS).

 

Pomniejszanie i powiększanie widoku

Windows 8 - sterowanie dotykiem

 

Interfejs Modern UI umożliwia szybkie zmniejszenie wielkości wyświetlanych elementów oraz ich powiększenie. W celu pomniejszenia widoku musimy uszczypnąć ekran, co jest dość proste. Po wykonaniu tej czynności zawartość ekranu powinna się zmniejszyć. Chcąc ją powiększyć należy dwoma palcami zbliżonymi do siebie dotknąć ekranu, a następnie palce rozsunąć. Ten ruch jest trochę nienaturalny i trzeba trochę czasu, żeby go dobrze wykonać.

 

Obrót zawartości ekranu

Interfejs Modern UI pozwala na ręczne obracanie wybranych elementów. Wystarczy dotknąć ekranu dwoma palcami i je obrócić. Zawartość ekranu też powinna się obrócić pod warunkiem, że uruchomiona aplikacja pozwala na wykonanie takiej operacji i jest w stanie rozpoznać wykonany ruch. Na razie musimy na takie programy poczekać, bo nie możemy nawet obrócić w ten sposób zdjęcia ani w oknie przeglądarki zdjęć ani w oknie Eksploratora Windows.

 

Podział ekranu.

Windows 8 - sterowanie dotykiem

 

Za pomocą dotyku bardzo łatwo możemy uzyskać równoczesny podgląd dwóch aplikacji korzystających z interfejsu Modern UI. W tym celu musimy przesunąć palcem od lewej krawędzi ekranu w prawo. Z chwilą gdy pojawi się podgląd kolejnego okna należy palec przytrzymać nieruchomo. Ekran zostanie wówczas podzielony na dwie części. Gdy oderwiemy palec od ekranu okno wyciągniętej aplikacji zostanie umieszczone w mniejszym polu podglądu. W ten sam sposób możemy dodatkowe okno ulokować z prawej strony ekranu. Musimy je tylko dociągnąć od lewej krawędzi ekranu do prawej.

 

Windows 8 - sterowanie dotykiem

 

Przeciągając w lewo lub w prawo pasek rozdzielający okna aplikacji możemy zmieniać ich wielkość. Niestety zmiana jest skokowa i nie da się płynnie dopasować rozmiaru okien do naszych potrzeb.

 

Chcąc zamknąć jedno z okien wystarczy pasek, który je rozdziela przeciągnąć do lewej lub prawej krawędzi ekranu. Wypchnięte w ten sposób z ekranu okno po prostu zniknie.

 

Przesuwanie zawartości okna

W przypadku gdy zawartość okna aplikacji jest większa niż powierzchnia ekranu i nie widać wszystkich jego elementów wystarczy przeciągną palcem po ekranie w lewo lub w prawo aby pojawiły się pozostałe elementy okna.

 

Zamykanie aplikacji

Windows 8 - zamykanie aplikacji

 

Zamknięcie aplikacji z interfejsem Modern UI teoretycznie jest proste. Wystarczy przeciągnąć palcem od górnej krawędzi ekranu do samego dołu ekranu. W praktyce bywa to nieco skomplikowane i zanim nie opanujemy tego ruchu warto wykonywać go w kilku etapach. Zaczynając całą sekwencję przede wszystkim musimy dotknąć ekranu poza obszarem, w którym wyświetlany jest obraz. Następnie przesuwamy palec w dół, mniej więcej do środka ekranu po czym zatrzymujemy rękę nie odrywając palca od ekranu. Okno aplikacji powinno się zmniejszyć i dopiero wtedy przesuwamy palec do samego dołu ekranu. Nadal nie odrywając go od ekranu musimy zaczekać aż okno programu zostanie przesunięte na dół ekranu i dopiero wtedy odrywamy palec od ekranu.

 

Wyłączanie komputera

Windows 8 - sterowanie dotykiem

 

Nie ma niestety gestu dedykowanego zamykaniu systemu i wyłączaniu komputera. W tym celu musimy przesunąć palcem od prawej krawędzi ekranu w lewo aby otworzyć pasek Charms Bar. Gdy się pojawi stukamy przycisk Settings, a następnie Power i z menu jakie się pojawi wybieramy dotykiem funkcję wyłączenia komputera (Shut down) lub restartu (Restart).

 

Żródło: benchmark.plKomentarze czytelników