Telefony

HTC Windows Phone 8X

2013-03-07

Ocena produktu
Oceń newsa: 00

Jeszcze rok temu firma HTC stawiana była przez wiele osób w ścisłej czołówce liderów branży mobilnej. Producent nigdy nie wyróżniał się w projektowaniu tabletów, ale musimy przyznać, że jego smartfony zawsze prezentowały się ciekawie i działały dobrze. Niestety HTC nie wytrzymało rosnącej konkurencji ze strony Samsunga, który po prostu zalał rynek światowy dziesiątkami różnych modeli od półki najniższej, aż do ekskluzywnej.

 

Na szczęście ostatnie zmiany w firmie HTC okazały się być bardzo pozytywne. Ich owocem jest na przykład HTC One, czyli najnowszy model flagowy działający pod kontrolą systemu Android. Rodzina smartfonów z Windowsem również doczekała się aktualizacji. Jednym z lepszych przykładów może być HTC Windows Phone 8X, który jest bohaterem niniejszej recenzji.

 

Urządzenie wyróżnia się bardzo dobrą jakością wykonania (do tego akurat HTC nas przyzwyczaiło), znakomitą płynnością działania systemu oraz przejrzystym interfejsem Modern UI. W tradycyjnych laptopach i komputerach bez dotykowego ekranu interfejs ten nie cieszy się szczególnym wzięciem, ale sytuacja zmienia się diametralnie w telefonach. Tutaj kafelki spisują się znakomicie - są przyjemne dla oka, czytelne i mają intuicyjne oznaczenia.

 

Europejska wersja urządzenia do działania wykorzystuje nowoczesny procesor Qualcomm Snapdragon S4 MSM8260A zawierający dwa rdzenie Krait (28 nm) o architekturze podobnej do ARM Cortex-A15. Układ pracuje z częstotliwością 1,5 GHz i połączony jest z modułem graficznym Adreno 225 oraz 1 GB pamięci RAM. Czy to dużo, czy mało? Cóż, na temat Windowsa Phone 8 napisać można wiele różnych rzeczy, ale jedno jest pewne - jest to jeden z najlepiej zoptymalizowanych systemów mobilnych. Powyższa specyfikacja techniczna wystarcza więc z dużą nawiązką. Wbudowana pamięć magazynowa to 16 GB, z czego do dyspozycji użytkownika dostępne jest ok 14,5 GB.

 

Wersja amerykańska dysponuje procesorem Qualcomm MSM8960, który ogólnie rzecz ujmując jest identycznym układem jak MSM8260A, ale wspierającym łączność LTE. HTC 8X poradzi sobie również z komunikacją zbliżeniową NFC. W systemie zainstalowana jest nawet specjalna aplikacja, która pełni funkcję elektronicznego portfela.

 

Obie wbudowane kamerki nagrywają filmy Full HD i rejestrują całkiem efektowne zdjęcia (pod warunkiem oczywiście, że warunki oświetleniowe są dobre). Za wysoką jakość dźwięku odpowiada system Beats Audio. Szkoda tylko, że dołączone do zestawu słuchawki są po prostu słabe.

 

Ciekawostki

 

Aby szybko wyświetlić numer IMEI swojego telefonu należy otworzyć klawiaturę alfanumeryczną telefonu i wprowadzić kod *#06#. Dla odmiany kod ##634# spowoduje wyświetlenie prostego menu diagnostycznego (test lampy błyskowej, diod LED, podświetlenia przycisków oraz wibracji).​

 Komentarze czytelników