Aktualności, Nowe technologie

Samsung Gear 2 - komputer w zegarku

2014-05-26

Ocena produktu
Tym urządzeniem możemy fotografować, nagrywać filmy, zmierzyć puls i wiele więcej.
Oceń newsa: 00

Pierwszy smartwatch od Samsunga działał w oparciu o uproszczony system Android, stąd jego nazwa - Galaxy Gear. Mieliśmy okazję testować go w październiku ubiegłego roku. Wielofunkcyjny zegarek wyglądał elegancko i działał dobrze, ale miał kilka wad, które odstraszyły część potencjalnych nabywców. Urządzenie finalnie nie osiągnęło wielkiej popularności, pytanie więc czy nowy Gear będzie w stanie zmienić ten stan rzeczy?

 

 

Samsung postanowił przesiąść się z systemu Android na znacznie mniej popularnego, ale całkiem dobrze rokującego Tizena. Wyraz „Galaxy” musiał więc zniknąć z nazwy. Zmiany w oprogramowaniu na szczęście nie spowodowały konieczności radykalnego przeprojektowania interfejsu. To dobrze, gdyż obsługa pierwszego Gear'a była naprawdę przyjemna i intuicyjna. Nowy zegarek wciąż obsługuje się prostymi gestami, ale producent dołożył do tego jeszcze mały klawisz sprzętowy, który pozwoli wyjść bezpośrednio na pulpit główny jednym kliknięciem.

 

Gear 2 pod względem stylistyki bardzo mocno nawiązuje do poprzednika, ale nie mamy mu tego za złe. Metalowa obudowa jest naprawdę przyjemna dla oka, a wykonany z matowego tworzywa sztucznego pasek cechuje się bardzo dużą wytrzymałością na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne. Jedyną rzeczą do której można się przyczepić jest grubość wynosząca ok. 1 cm. Naszym subiektywnym zdaniem zegarek powinien być smuklejszy, ale przy okazji warto dodać, że nie powoduje to dyskomfortu w czasie noszenia - Gear 2 bez problemu mieści się pod typowym rękawem / mankietem. Waga 68 g po chwili noszenia jest nieodczuwalna.

 

Samsung Gear 2 koperta

 

Wyświetlacz Super AMOLED, 1,63", 320x320 px (ok. 278 ppi)
Procesor ARM, Samsung KMF5X0005M, 1 GHz, 2 rdzenie
Pamięć RAM 512 MB
Pamięć masowa 4 GB
Łączność Bluetooth 4.0 LE
Aparat 2,07 Mpx (1920x1080 px)
Nagrywanie 1280x720 px (MP4, H.264)
Bateria 300 mAh
Sensory czujnik bicia serca, akcelerometr, żyroskop
Inne cechy wodoszczelność IP67 (do 1 m przez 30 min.), nadajnik podczerwieni, mikrofon, głośnik
System operacyjny Tizen
Waga 68 g

 

Dużą zaletą w porównaniu do pierwszego Gear'a jest możliwość łatwej wymiany paska. Wcześniej był on zintegrowany z aparatem i małym głośnikiem więc nie dało się go zastąpić zwykłym standardowym paskiem jaki znajdziemy w kiosku lub u zegarmistrza. W modelu drugiej generacji kamerka i głośnik przeniesione zostały do wnętrza obudowy - na pasku pozostała jedynie klamra.

 

Samsung Gear 2 zapięcie

 

Interesujące jest też to, że dzięki dwóm małym suwakom obie strony paska odłączyć można od obudowy w ciągu dosłownie kilku sekund.

 

 

Ponad wyświetlaczem Super AMOLED umieszczono dwa istotne elementy zegarka - aparat fotograficzny 2 Mpx (z funkcją kamerki 720p) oraz nadajnik podczerwieni. Ten drugi wykorzystać można do sterowania domowymi telewizorami oraz dekoderami telewizji cyfrowej (odpowiednia aplikacja jest domyślnie zainstalowana w systemie).

 

 

Po lewej stronie obudowy widoczne są szczeliny głośnika.

 

Samsung Gear 2 prawy bok

 

Prawa krawędź mieści w sobie z kolei niewielki otwór mikrofonu. Po obu stronach widoczne są również małe wgłębienia do blokowania miniaturowej stacji dokującej. Dzięki niej możemy nie tylko ładować baterię, ale również transferować pliki do i z pamięci wewnętrznej. Slotu kart micro SD nie ma. Brakuje też slotu kart micro SIM. Dzwonić można bezpośrednio z zegarka, ale tylko w w chwili, gdy jest on sparowany z kompatybilnym smartfonem.

 

 

 

Samsung Gear 2 lewy bok

 

Tył obudowy smartwatch'a dysponuje zintegrowanym czujnikiem bicia serca oraz stykami złącza dokującego. Całość jest solidnie uszczelniona, tak, aby spełniać standard IP67. Ze smartwatch'em możemy pływać w basenie przez pół godziny, ale jego zanurzenie nie może przekraczać 1 metra.

 Komentarze czytelników